Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny

Světový den boje proti rakovině

Několik měsíců si Chloe Wakelinová myslela, že ji trápí běžné žaludeční potíže. Jak se však později ukázalo, její tělo bojovalo s rakovinou tlustého střeva ve třetím stádiu. Po celou dobu, co ji zdravotní komplikace trápily, navštěvovala lékaře, ti však zákeřné onemocnění neodhalili. Mladou maminku nakonec od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Boj o život vyhrála, dnes však varuje druhé, aby příznaky – i ty atypické – rozhodně nepodceňovali.

Učitelka mateřské školy z britského Rochdale si začala zdravotních problémů všímat na konci roku 2023. Trápily ji žaludeční potíže, bolest břicha, nadýmání a únava. Zprvu se tehdy 25letá žena domnívala, že chytila nějakou nemoc od dětí v práci nebo od své malé dcery. A lékaři její podezření potvrzovali, píše web Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ: Devět kroků, které výrazně snižují riziko rakoviny: Vyhněte se cigaretám i UV záření

Problémy Wakelinovou sužovaly déle než týden, z provedených testů však lékaři vyloučili nemoci jako Crohnovu chorobu, syndrom dráždivého tračníku i těhotenství. Nakonec došli k závěru, že příznaky souvisí s obyčejnou žaludeční nevolností. Ani na vteřinu mladá učitelka nepředpokládala, že by se mohlo jednat o rakovinu. Od nejčernějších myšlenek ji odrazoval také její nízký věk.

Zvracela „cigaretový dehet“

Vše však změnilo náhlé zvracení, které ji postihlo na konci roku 2023. Wakelinová byla v šoku, když si všimla, že vyzvracená tekutina má barvu „cigaretového dehtu“. Právě v onu chvíli začala zvažovat, zda její stav není horší, než lékaři tvrdili. Okamžitě zamířila do nemocnice, tam jí však zdravotníci měli vzkázat, že „nedaleká nemocnice The Royal Oldham Hospital ve Velkém Manchesteru je příliš zaneprázdněná na to, aby vyšetření provedla.“

Znovu na pohotovost Wakelinová zamířila v lednu 2024: Všimla si, že žloutne. Tento stav se týkal jak její kůže, tak očního bělma. Žloutenka mohla být známkou toho, že s jejími játry něco není v pořádku, což se nakonec po CT vyšetření prokázalo. Právě tehdy lékaři díky sérii prohlídek objevili skutečnou příčinu všech jejích dosavadních příznaků: nádor v tlustém střevě.

Testy mimo jiné odhalili, že mladá maminka trpí sepsí – život ohrožující reakcí na infekci, při níž imunitní systém napadá vlastní orgány a tkáně. Selhávala jí játra a ledviny. Lékaři později Wakelinové vzkázali, že jí od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Aby ženě zachránili život, museli jí lékaři na operačním sále odebrat zhruba 25 centimetrů střeva.

Po několikahodinové operaci se Wakelinová probudila s pocitem „jako by se jí rozpadal žaludek“. Přežila. A dnes je díky nároční léčbě v remisi, z lékařů je však zklamaná. Navíc nyní musí žít s vývodem.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dvakrát osudové ano a manželkou jen půl roku: Umírající nevěsta všechny svatebčany rozplakala

„V 25 letech si vždycky myslíte, že jste příliš mladí – rakovina přeci obvykle postihuje starší lidi. Neměla jsem ‚typické‘ příznaky rakoviny střev,“ cituje web Mirror. Dnes proto apeluje na druhé: „Chtěla bych jen všem připomenout, aby se nestyděli jít ke svému praktickému lékaři s jakýmikoli příznaky, které mohou mít, bez ohledu na věk. Může to postihnout každého.“

Mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva patří:

  • hlen a/nebo krev na stolici nebo uvnitř stolice
  • tmavá nebo černá stolice
  • opakované střevní křeče a bolesti břicha
  • zapáchající či nepravidelnost stolice (například střídání průjmu a zácpy)
  • nápadně úzká stolice (někdy označovaná jako „stužkovitá“ stolice)
  • časté vyprazdňování stolice
  • nutkání na stolici, avšak bez vyprazdňování
  • silné nadýmání, někdy s nechtěným vyprazdňováním stolice nebo hlenu
  • pocit plnosti
  • ztráta chuti k jídlu
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • bledost a anémie
  • apatie a únava

Počet případů rapidně roste

Příběh Wakelinové přitom v poslední době není nijak ojedinělýCelosvětově rapidně narůstá počet případů rakoviny tlustého střeva. Ačkoliv se riziko vzniku kolorektálního karcinomu zvyšuje s rostoucím věkem, v poslední době postihuje stále více mladých lidí. Přesnou příčinu zatím lékaři neznají.

Mezi rizikové faktory onemocnění patří mimo jiné špatná strava a obezita. Nepříznivý trend ukázala nová studie výzkumníků z American Cancer Society, neziskové organizace zaměřující se na boj s rakovinou. Experti zahrnuli do výzkumu 50 zemí světa.

Kolorektální karcinom často vzniká z takzvaných střevních polypů – nezhoubných výrůstků na sliznici střeva, které se postupem času mohou změnit ve zhoubné. Tato proměna však trvá dlouho, i deset až patnáct let. Kvůli tomu bývá tento typ rakoviny často diagnostikován až v pokročilých stádiích. V raných fázích jde navíc jen těžko rozpoznat – charakteristické příznaky se většinou objevují až později.

V České republice existuje screening karcinomu tlustého střeva a konečníku. Organizován je od roku 2000 a je určen pro ženy a muže od 50 let, horní hranice není stanovena. Kolorektální screening je založen na pravidelných testech okultního krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární screeningové kolonoskopii.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nádorů kůže po covidu přibývá, říká Arenbergerová. Varovala před agresivním horským sluníčkem

Tagy: