Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

„Já jsem tyhle věty neříkal,“ odmítl ministr spravedlnosti Pavel Blažek předvolební proklamace některých svých kolegů, kteří před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny výměnu Igora Stříže na postu nejvyššího státního zástupce slibovali. Mezi nimi byl i Blažkův spolustraník a současný ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě. S Igorem Střížem jsem mluvil před volbami i po volbách a bude záležet, zda bude ochoten prosazovat trestní filozofii vlády,“ vysvětlil Blažek s tím, že nelze na takových pozicích lidi měnit jen tak.

Ištvánův světový rekord

„Pokud chcete někoho vyměnit, musíte mít někoho lepšího,“ uvedl Pavel Blažek s tím, že nikoho lepšího zatím nevidí. Podle něho má Igor Stříž respekt mimo jiné uvnitř struktury státních zástupců. Jeho neuvážená výměna by tak prý systém rozkolísala. „Kromě toho musí být také vládní dohoda o případném nástupci. Za mnou ještě nikdo nepřišel s tím, že by někoho navrhoval,“ dodal Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle něho bude jedním z klíčových úkolů vlády v oblasti justice prosadit novelu zákona o státním zastupitelství. V něm by měl být mimo jiné zaveden institut funkčního období státních zástupců. „Jestli to bude sedm nebo osm let, kvůli tomu na barikády nepolezu,“ upřesnil Blažek. Důležité ale podle něho je, aby státní zástupci neměli jistotu, že jsou ve svých funkcích na doživotí.

„Nikdo to nemůže mít jisté na dvacet let. Když to nemá jisté prezident, nemohou to mít jisté ani státní zástupci,“ dodal. Připomněl olomouckého vrchního státního zástupce Ištvána. „Myslím, že Ivo Ištván vytvořil světový rekord. 22 let být vrchním státním zástupcem je docela dlouho,“ řekl ministr spravedlnosti v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Státním zástupcům současný stav vyhovuje

Se zavedením funkčních období souhlasí také bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Ten zákon tu již mohl být. Já jsem ho už kdysi navrhovala, ale blokovali to tehdy lidé z ODS,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle ní roli sehrál také odpor státních zástupců, kteří mají silnou lobby. „Jim to (současný stav) vyhovuje,“ vysvětlila.

Podle Pavla Blažka by zákon měl rovněž stanovit jasné důvody, za kterých lze státního zástupce odvolat. „Dnes je to tak, že v zásadě nelze odvolat vůbec nikoho,“ řekl. Nedovede si představit, že by lidé jako Lenka Bradáčová nebo Igor Stříž protestovali proti zavedení funkčního období státních zástupců. Blažek rovněž odmítl, že by takový krok byl zásahem do nezávislosti státních zástupců.

Tagy: