Referenda o připojení ukrajinských měst k Rusku mohou okupanti zfalšovat, tvrdí historik

Ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží může být podle historika Tomáše Řepy nejen záminkou k dalším bojům, ale v případě závažné nehody také k obvinění Ukrajiny. Odborník z Univerzity obrany v Brně ve vysílání CNN Prima NEWS dále konstatoval, že pokud na Ukrajině nastanou referenda o připojení k Rusku, budou zřejmě zfalšovaná.

Ruská armáda v sobotu raketami ostřelovala Záporožskou jadernou elektrárnu. Moskva z útoku, při kterém byl zraněn jeden pracovník, obvinila Ukrajinu. Již v pátek přitom střely zasáhly také vedení vysokého napětí u jaderné elektrárny. Následně byl jeden z jejích reaktorů odstaven. Radiace ze zařízení však neunikla. Ukrajina a Rusko se pak během víkendu vzájemně obviňovaly z „jaderného terorismu“.

Podle historika Tomáše Řepy může být ostřelování největší evropské jaderné elektrárny záminkou k dalším bojům. „Jak si vysvětlit, že se někdo opevní v okolí jaderné elektrárny. To není vojenský cíl, nemělo by se to takhle ve válce užívat. Porušuje to veškerá pravidla jaderné bezpečnosti. Poslední útoky z posledního týdne podle veřejných zdrojů nasvědčují, že Rusové si své pozice v oblasti ostřelovali sami. Nejspíše pod záminkou, aby z toho obvinili Ukrajince, kdyby došlo k nějaké závažnější nehodě,“ uvedl v pondělním vysílání Řepa. Elektrárnu Rusko obsadilo v březnu, krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Stále v ní ale pracují ukrajinští technici.

Referenda budou zfalšovaná

Dalším krokem ruské armády bude podle historika stabilizace chersonské fronty a také ofenziva na Donbase. „Budou se snažit zvětšit svoje územní zisky, aby do budoucna jejich vyjednávací pozice byla silnější,“ domnívá se Řepa.

Podle ukrajinské strany Kreml začal připravovat půdu pro referendum o připojení Záporožské oblasti k Rusku. To si podle Řepy nemůže naklonit civilní obyvatelstvo. „Válka je vedena iracionálním způsobem. V mnoha případech to má dopad primárně na civilní cíle. Referenda, která by mohla na podzim nastat, by musela být zinscenovaná a zfalšovaná, protože nikdo z těch místních by tam nechtěl dál žít v takové atmosféře,“ zakončil historik z brněnské Univerzity obrany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.