reklama

Peksa o podezřelém financování STAN: I další strany mají v účetnictví kostlivce

Piráti nikdy neprovádějí audit u svých koaličních partnerů a zároveň musí brát koaliční dohodu jako určitou formu kompromisu. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to ke kauze o financování hnutí STAN řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Podle něj by se i v účetnictví dalších politických subjektů mohli objevit kostlivci ve skříni.

reklama

Piráti se ve čtvrtek zdrželi hlasování o programu mimořádné schůze k vysvětlení financování hnutí STAN. Později šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitter napsal, že by Starostové měli své financování objasnit. „Piráti jsou jediná strana, která se dlouhodobě profiluje jako transparentní. Všechno naše účetnictví otevíráme světu. U nás se můžete dozvědět do poslední koruny, jak byla utracena a od koho jsme ji získali. Podobné standardy očekáváme i od našich partnerů,“ vysvětlil Peksa.

Právě Piráti šli společně se STAN do volebního boje. „Koaliční dohoda vždy je formou kompromisu. Zpětně viděno, bych byl daleko radši, kdyby opatření, která tam byla kolem transparence, byla podstatně silnější. V danou chvíli ale bylo nepochybně důležité zajistit funkční spolupráci pro nadcházející volby,“ pokračoval europoslanec.

Kostlivci ve skříni

„Nepochybně nikdy neprovádíme audit u partnerů. To by nebylo v našich časových a finančních kapacitách. Uspořádat jakýkoliv audit politické strany je poměrně nákladná věc. Zpětně viděno by bylo dobré, kdyby to strany měly jako nějakou zákonnou povinnost a audity zacházely do těchto podrobností –⁠ jací jsou sponzoři, kdo je vlastníkem sponzorujících firem. Podle mě to chybí,“ má jasno Peksa. „Je jistá možnost, že kostlivci ve skříni se najdou i v účetnictví dalších politických subjektů na české politické scéně,“ dodal.

Podle Peksy je potřeba znát konečné vlastníky všech firem, které STAN sponzorovaly. „Pokud by někdo v tomto měl mít větší pravomoci, je to jednoznačně Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který je neutrální,“ míní europoslanec.

Peksovi se nezdá ani to, že poslanec STAN Jan Farský odcestuje na stáž do USA. „Upřímně si nedovedu představit, jak by šlo na plný úvazek vykonávat mandát poslance a zároveň akademickou dráhu. Obávám se, že pan poslanec Farský se k tomu bude muset postavit čelem,“ sdělil Peksa.

Nesouhlasit s Bartošem je v pořádku

Piráti si minulý týden volili nového předsedu strany, kterým se opět stal Bartoš. Již delší dobu přitom stranou zmítají rozpory. „V každé demokratické straně existují různé názory. Strany, které mají jeden názor, vládnou v zemích jako KLDR a rozhodně nejsou naším vzorem. Myslím si, že je v pořádku, že existuje někdo, kdo s Ivanem Bartošem nesouhlasí, a přesto je členem Pirátské strany,“ uvedl europoslanec, který Bartoše na post šéfa Pirátů volil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama