Piráti jsou nevyzpytatelní, mohou ještě zamíchat kartami, varuje politolog Pehe

Pirátské fórum je nevyzpytatelné a může ještě zamíchat s kartami. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to k účasti Pirátů ve vládě řekl politolog a komentátor Jiří Pehe. Upozornil také na fakt, že Pirátům aktuálně může hrozit podobná situace jako Straně zelených po pádu vlády Miroslava Topolánka.

Ačkoliv v pondělí všech pět vládních stran podepsalo koaliční smlouvu, neschválila ji ještě členská základna Pirátské strany. Nabízí se tedy otázka, zda Piráti ještě nemohou zamíchat kartami.

„Samozřejmě mohou. Pirátské fórum je nevyzpytatelné. Do hlasování se pravděpodobně zapojí většina členské základny, v níž mohou existovat různé názory, jak dále postupovat. My to nevíme, nevznikl žádný průzkum, spíše slyšíme výroky typu, že není důvod účast Pirátů ve vládě nepotvrdit, ale když se člověk podívá na některé výroky řadových Pirátů, přílišná chuť jít do vlády není,“ vysvětlil Pehe.

„Může to dopadnout tak, že Piráti to odmítnou a pak by nastala velmi zajímavá situace. Projekt vládní koalice by to nepoložilo, namísto pěti členů by měla čtyři. Otázkou ale je, podle jakého klíče by se rozdělila ministerstva, která mají mít Piráti. Jestli by všechna šla pod gesci STAN, nebo by se rozdělila i ve prospěch ostatních stran podle nějakého klíče,“ pokračoval politolog.

Zamíchají Piráti kartami?

Pehe celou situaci u Pirátů vidí tak, že 60 procent strany bude chtít do vlády jít, 40 procent bude proti. „Mohu se ale mýlit. Může převážit názor, že Piráti by si vstupem do vlády mohli uškodit. Je tady odstrašující případ Zelených, kteří se stali součástí Topolánkovy vlády a po jejím pádu už se nikdy nebyli schopni se do Sněmovny vrátit. Strana byla svoji primární identitou spíše levicová a mnoho lidí považovalo vstup do pravicově konzervativní vlády za zradu,“ popsal Pehe ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Vzhledem k tomu, že Piráti v opozici by byli v defenzivě, protože by mohli těžko hrát roli nějaké silné opozice poté, co schválili vládní program, myslel bych si, že nakonec převáží názor, že pro ně bude lepší být ve vládě a být vidět,“ dodal politolog.

Babiš není politik z opozičního těsta

Ve středu bude nová Sněmovna volit svého předsedu a místopředsedy. „Překvapení neočekávám, pokud jde o jména, ale může dojít k určitému zádrhelu u místopředsednických křesel. Záleží na ANO, jestli přijme vůli momentální většiny, aby místopředsedou nebyl Radek Vondráček. Zajímavé také bude, jak se vyřeší spor SPD. I tam může dojít k určitému zdržování, pokud by se nakonec všichni nedohodli,“ předpověděl Pehe.

Hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele zasedne po osmi letech v opozici. „Myslím, že Andrej Babiš je docela udatným politikem, pokud jde o vypichování nedostatků ostatních. Předpokládám, že vzhledem k tomu, jakou má za sebou mediální mašinérií, bude viditelný. Záleží, jak dlouho v této roli vydrží. Není politik z opozičního těsta. Jinak si myslím, že jak on, tak paní Schillerová budou velmi zdatnými oponenty vládních stran ve Sněmovně,“ míní politolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.