Bilance obětí sobotního požáru v bagdádské nemocnici pro pacienty s COVID-19 vzrostla na 82, zraněných je 110. Informovalo o tom v neděli irácké ministerstvo vnitra. Původní informace hovořily o třech desítkách a později o šesti desítkách mrtvých. Oheň zřejmě vypukl kvůli špatnému uskladnění lahví s kyslíkem, z nichž jedna explodovala, uvedla agentura AFP. Premiér kvůli katastrofě odvolal ministra zdravotnictví.
Požár v nemocnici na jihovýchodě města poblíž mostu Dijála nejspíš začal v patře, kde se nachází plicní oddělení. Mluvčí irácké komise pro lidská práva Alí Akram Bajátí řekl, že mezi mrtvými je nejméně 28 lidí, kteří byli v době požáru napojeni na plicní ventilátory na jednotkách intenzivní péče.
Premiér Mustafá Kázimí vyhlásil třídenní smutek a nařídil, aby zodpovědné orgány zveřejnily předběžné výsledky vyšetřování příčin požáru do 24 hodin. Později ale jeho úřad oznámil, že výsledky vyšetřování budou dostupné během následujících pěti dní.
Jakmile se v neděli ukázal rozsah tragédie, premiér odvolal ministra zdravotnictví Hasana Tamímího a oznámil, že vyšetřování se bude týkat také toho, zda šéf resortu nezanedbal svoje povinnosti. O funkce na premiérův pokyn přišli i bagdádský guvernér, ředitel nemocnice a lidé zodpovědní za údržbu a bezpečnost zdravotnického zařízení.
„Nedbalost takového rozsahu už není pouhá chyba, ale zločin, za který musí zúčastnění nést odpovědnost,“ řekl Kázimí.
Svědek: Oheň se šířil rychlostí blesku
„Nemocnice neměla systém protipožární ochrany a kvůli stropním podhledům se oheň šířil obrovskou rychlostí... Většina obětí zahynula kvůli tomu, že je bylo třeba odpojit od ventilátorů a převézt. Další se udusili kouřem,“ citovala agentura AFP zástupce civilní ochrany.
#Baghdad #Iraq : At least 23 people died & dozens injured after a fire broke out at Ibn al-Khateeb hospital pic.twitter.com/4WoCG91nlf
— Rafid Jaboori رافد جبّوري (@RafidFJ) April 24, 2021
Lékaři z nemocnice novinářům řekli, že nádoby s kyslíkem se skladovaly v nevyhovujících podmínkách. Počet obětí je podle nich tak vysoký i proto, že nemocnice nebyla proti požáru dobře zabezpečená a hasičům dlouho trvalo, než se dostali na místo.
Při záchraně pacientů pomáhali i jejich příbuzní. „Oheň se šířil rychlostí blesku... Svého bratra jsem vzal na ulici. Pak jsem se vrátil do posledního patra. Tam nehořelo, ale našel jsem tam 19letou dívku, která se dusila, byla na pokraji smrti,“ uvedl Ahmed Zaki, který byl v době požáru v nemocnici na návštěvě.
Agentura AP připomněla, že Irák nyní zažívá další vlnu epidemie covidu, kdy přibývá průměrně více než 8000 nových případů za den. To je v této zemi s 39 miliony obyvatel doposud nejvíce. V Iráku se první oficiálně potvrzený případ koronavirové infekce objevil loni v únoru. Od té doby se tam podle údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo přes milion lidí, z nich 15 217 zemřelo.
Zdravotnictví této blízkovýchodní země, na němž se podepsala desetiletí války, sankcí i zanedbávání, zažívá kvůli pandemii nebývalý nápor. Vláda vyzývá obyvatele, aby se nechali proti covidu očkovat, zájem o vakcinaci je ale nízký kvůli zažité nedůvěře ke zdravotnímu systému i vakcínám.