reklama

Při povinném očkování může policie přijít až o 10 tisíc lidí, varuje Švejdar

Policie by mohla ztratit až 10 tisíc lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu, varoval policejní prezident Jan Švejdar před povinnou vakcinací policistů. Právě jim, stejně jako zdravotníkům, záchranářům či hasičům, by to ovšem vláda ráda nařídila.

reklama

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu dosud podle Švejdara dostalo téměř 82 procent policistů a občanských zaměstnanců. „Za to jsem rád a považuji to za skvělý výsledek. Nejsem si ale jist, zda si policie může dovolit ztratit až 10 tisíc kvalifikovaných lidí, kteří očkování dosud odmítali,“ napsal na Twitteru policejní prezident.

„Než bude rozhodnuto o povinném očkování konkrétních profesních skupin, je třeba diskutovat a vyjasnit si následky, které by to pro ně v praxi mohlo mít. U Policie ČR si to v tuto chvíli nedovedu představit,“ uzavřel Švejdar.

Povinné očkování zvažuje vláda pro vybrané profese. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se uvažuje o zdravotnících a sociálních pracovnících, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, hasiči nebo právě policisté.

Jenže problém s odchodem zaměstnanců může vzniknout nejen u policistů, ale například i u ošetřovatelů. Podle šéfa Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého šly na očkování dvě třetiny všech pracovníků. Obává se však, že by kvůli nátlaku na povinné očkování mohla část zaměstnanců práci opustit.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů je optimističtější. „Myslím si, že v zásadě se to stát nemusí. Ale samozřejmě je to otázka diskuse a přístupu, který, pokud bude špatný, může přinést i negativní reakce,“ řekl Josef Středula.

A pro povinné očkování jsou i někteří lidé přímo ze sociálních služeb. „Pracujeme mezi nejrizikovějšími, proto je důležité, abychom je nenakazili,“ uvedla Renata Kavanová, která v sociálních službách pracuje 18 let. Ona a všichni její kolegové z libereckého domova pro seniory mají za sebou obě dávky.

Lidé nad 60 let mají být plně naočkováni do 1. února

V první linii, tedy častém styku s lidmi nakaženými koronavirem, jsou i záchranáři, kteří je například převážejí do nemocnic. Například pro záchrannou službu Plzeňského kraje pracuje 560 lidí, přes 90 procent z nich je očkovaných. „Do doby, než bude očkování stanoveno zákonem a bude povinné pro všechny, nejen pro zaměstnance zdravotnických služeb, nebudeme určitě zaměstnance nějakým způsobem nutit,“ řekla mluvčí záchranářů Mária Svobodová.

Debatu o povinném očkování některých profesí otevřela vláda toto pondělí. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Vojtěch by diskusi chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva. Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty ve vládní radě pro zdravotní rizika měli být úplně naočkovaní 1. února, řekl v pondělí Babiš.

Tagy:
Policie ČR Andrej Babiš Adam Vojtěch Josef Středula zdravotníci vláda Jan Švejdar Českomoravská konfederace odborových svazů povinné očkování policejní prezident Jiří Horecký odpůrci očkování Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama