Očkování dětí (zdroj: CNN Prima NEWS)
Je to naděje pro miliony dětí na celém světě. Spoluzakladatel společnosti BioNTech Ugur Sahin optimisticky předpokládá, že brzy budou moci být proti koronaviru očkované i děti starší šesti měsíců.
Děti jsou pandemií obzvlášť zasažené. Musejí se vyrovnat s distanční nebo střídavou výukou, s kamarády se „vídají“ především on-line a stále ještě nemohou v Česku či Německu plnohodnotně trénovat ani pěstovat rekreační sport. Dětští psychiatři i psychologové varují před další izolací dětí. Pro mladistvé pod 16 let přitom zatím neexistuje schválená vakcína.
Česko je v očkování stále mezi nejhoršími v Evropě. Příští týdny budou klíčové
V Česku se nadále nedaří navyšovat počet podaných vakcín. Podle dřívějších slibů jich mělo být sto tisíc denně. Zatímco některé státy Evropské unie již atakují padesátiprocentní hranici počtu alespoň jednou dávkou naočkovaných obyvatel nad 18 let, českých 21,6 procenta patří mezi nejhorší v Evropě. Zlom by mohl nastat s příchodem rekordního množství vakcín, které od tohoto týdne do Česka proudí.
To se však má brzy změnit. Sahin, německý vědec s tureckými kořeny, stojící se svou manželkou Özlem Türeciovou za první schválenou vakcínou v EU v prosinci 2020, na jejímž vývoji a výrobě se podíleli s americkou firmou Pfizer, v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel vyjádřil naději, že i děti do 16 let se brzy k vakcíně proti koronaviru dostanou.
„Údaje o studiu vakcíny pro 12- až 15leté v USA jsme předložili k podmíněnému schválení, v Evropě připravujeme podobný poslední krok k předložení schvalovacím orgánům,“ uvedl Sahin pro Spiegel.
Ve středu 5. května by měla společnost BioNTech požádat o schválení látky pro děti do 12 let Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA).
Stoprocentní účinnost vakcíny pro mladistvé
Podle Sahina existují dobré zprávy i pro mladší děti. „První výsledky testů pro skupinu pět až 12 let bychom mohli mít k dispozici v červenci, pro mladší děti v září letošního roku,“ doplnil Sahin. Jejich hodnocení trvá čtyři až šest týdnů.
Češi hlásí potíže po očkování proti covidu. Úřady prověřují i 49 podezřelých úmrtí
Za poslední týden eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) další dva případy úmrtí po očkování proti covidu. Případnou souvislost úřady prošetřují. Celkem od začátku vakcinace prověřuje 49 takových úmrtí a 3 622 podezření na nežádoucí účinky. Přinášíme přehled všech vakcín a časovou osu očkování v Česku.
Pfizer/BioNTech ohlásily na konci března 2021 velmi vysoké protilátkové reakce z registrační studie u dětí od 12 do 15 let. Testovaní vakcínu dobře snášeli. Podle dostupných údajů dokonce poskytovala stoprocentní účinnost proti nemoci COVID-19.
Tlak na vakcínu pro děti a mladistvé se stupňuje. Pediatři bijí na poplach, volají po návrat k normálu, aby se děti vyvíjely běžným způsobem a nemusely být další období vystavené odloučení od kolektivu a výuky.
„Velmi často pozorujeme vývojové poruchy a duševní a tělesná onemocnění, která lze přímo vysledovat až k účinkům pandemie,“ popsal pro německý deník Rheinische Post prezident profesního sdružení pediatrů Thomas Fischbach a dodal: „Stále více dětí trpí obezitou, nedostatkem motivace, depresemi, úzkostí a obsedantně kompulzivními poruchami a nedostatkem sociálního kontaktu.“ Právě kvůli tomu je podle něj úspěch ve výzkumu vakcín pro mladistvé dvojnásobně důležitý.
Očkování dítěte Zdroj: Getty Images