Očkování dětí (zdroj: CNN Prima NEWS)
Je to naděje pro miliony dětí na celém světě. Spoluzakladatel společnosti BioNTech Ugur Sahin optimisticky předpokládá, že brzy budou moci být proti koronaviru očkované i děti starší šesti měsíců.
Děti jsou pandemií obzvlášť zasažené. Musejí se vyrovnat s distanční nebo střídavou výukou, s kamarády se „vídají“ především on-line a stále ještě nemohou v Česku či Německu plnohodnotně trénovat ani pěstovat rekreační sport. Dětští psychiatři i psychologové varují před další izolací dětí. Pro mladistvé pod 16 let přitom zatím neexistuje schválená vakcína.
To se však má brzy změnit. Sahin, německý vědec s tureckými kořeny, stojící se svou manželkou Özlem Türeciovou za první schválenou vakcínou v EU v prosinci 2020, na jejímž vývoji a výrobě se podíleli s americkou firmou Pfizer, v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel vyjádřil naději, že i děti do 16 let se brzy k vakcíně proti koronaviru dostanou.
„Údaje o studiu vakcíny pro 12- až 15leté v USA jsme předložili k podmíněnému schválení, v Evropě připravujeme podobný poslední krok k předložení schvalovacím orgánům,“ uvedl Sahin pro Spiegel.
Ve středu 5. května by měla společnost BioNTech požádat o schválení látky pro děti do 12 let Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA).
Stoprocentní účinnost vakcíny pro mladistvé
Podle Sahina existují dobré zprávy i pro mladší děti. „První výsledky testů pro skupinu pět až 12 let bychom mohli mít k dispozici v červenci, pro mladší děti v září letošního roku,“ doplnil Sahin. Jejich hodnocení trvá čtyři až šest týdnů.
Pfizer/BioNTech ohlásily na konci března 2021 velmi vysoké protilátkové reakce z registrační studie u dětí od 12 do 15 let. Testovaní vakcínu dobře snášeli. Podle dostupných údajů dokonce poskytovala stoprocentní účinnost proti nemoci COVID-19.
Tlak na vakcínu pro děti a mladistvé se stupňuje. Pediatři bijí na poplach, volají po návrat k normálu, aby se děti vyvíjely běžným způsobem a nemusely být další období vystavené odloučení od kolektivu a výuky.
„Velmi často pozorujeme vývojové poruchy a duševní a tělesná onemocnění, která lze přímo vysledovat až k účinkům pandemie,“ popsal pro německý deník Rheinische Post prezident profesního sdružení pediatrů Thomas Fischbach a dodal: „Stále více dětí trpí obezitou, nedostatkem motivace, depresemi, úzkostí a obsedantně kompulzivními poruchami a nedostatkem sociálního kontaktu.“ Právě kvůli tomu je podle něj úspěch ve výzkumu vakcín pro mladistvé dvojnásobně důležitý.