Putin se regulérně zbláznil. Je izolovaný a iracionální, má jasno Kolář z TOP 09

Obávám se, že ruský prezident Vladimir Putin je izolován od světa. „Podle mě se regulérně zbláznil,“ řekl k válce na Ukrajině v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Válečný veterán a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) také rozebral novou možnost českých dobrovolníků odjet bojovat na Ukrajinu.

Podle bývalého velvyslance a člena sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bašty (SPD), který byl též hostem pořadu, ruská invaze na Ukrajinu zaskočila všechny, včetně samotných Rusů. „Když jsem se s nimi bavil, jsou v situaci, jako kdybychom zaútočili na Slovensko. Vztahy jsou tam hluboké. Většina Rusů stejně jako zbytek Evropy nevěřila, že k invazi dojde,“ popsal.

Rusko a Ukrajina se dohodly na humanitárních koridorech s možným dočasným příměřím v jejich okolí pro odchod civilního obyvatelstva. „Jsem rád, že se slovo příměří ve slovníku Rusů objevilo. Asi sankce a postup EU a celého světa začínají trochu fungovat. Nemůžou si být jistí tím, co udělá NATO. Rusům se to také přestává líbit – nemají kam vycestovat, jsou ode všeho odstřiženi. Bere se jim jejich standard,“ uvedl Růžička.

Putin se regulérně zbláznil

„Rusko říká, že chce jednat, ale nechce. Chce na Ukrajinu uvalit svůj diktát. Jestli myslí nabídky k rozhovorům vážně, musí přestat na Ukrajinu útočit, stáhnout své jednotky a sednout si k jednacímu stolu. Obávám se, že Vladimir Putin je izolován od světa, nikdo neví, co se mu honí v hlavě. Podle mě se regulérně zbláznil. Jeho chování je naprosto iracionální,“ má jasno Kolář.

Kolář se domnívá, že se Rusko vmanévrovalo do pozice, která je složitá a pro zbytek světa naprosto nesrozumitelná. „Pro Rusy je z mého pohledu invaze naprosté fiasko. Mysleli si, že budou mít za tři dny hotovo. Muselo je to zaskočit,“ pravil Kolář.

„Rusové byli skutečně zahnáni do kouta. Kdyby mohli, začali by úplně od začátku, protože se jim to vůbec nepovedlo. Nevycházím jenom z toho, co prezentují média. Máme i jiné informace. Všichni se nad tím podivují. Nikdo nechápe, co se děje. Vidíme, že Rusko nasadilo auta z 80. let a nováčky základní služby, kteří nejsou pořádně vycvičeni. A dopadá to takhle,“ pronesl Růžička.

Češi jako dobrovolní bojovníci

Během rozhovoru také padla otázka ohledně umístění amerického radaru v Brdech. Od tohoto plánu se nakonec upustilo. „Kdyby tu radar byl, někdo by řekl, že jsme první na řadě, koho ruský preventivní útok trefí. Další by říkali, že nás chrání,“ konstatoval Kolář.

„Jestliže Vladimir Putin rozmístí své jaderné rakety v Bělorusku, myslím, že dojde k eskalaci na diplomatickém poli. Možná se tím bude snažit o nějaké rozuzlení ohledně situace na Ukrajině,“ uvažoval Kolář. „Nedivil bych se, kdyby se Vladimir Putin uchýlil k jaderným zbraním. Jeho slova bych nebral na lehkou váhu,“ varoval Kolář.

Čechům, kteří půjdou bojovat za Ukrajinu, stát garantuje beztrestnost abolicí. Ve čtvrtek se na tom shodli premiér Petr Fiala (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. „Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina nyní bojuje za celou Evropu. Ve chvíli, kdy padne, kdo ví, jaký bude další krok, kde se Vladimir Putin a jeho mašinérie zastaví. Z mého pohledu je velmi dobře, že evropské státy dovolují dobrovolníkům z řad občanů se do bojů zapojit,“ sdělil Kolář.

„Pokud tam člověk chce jít a má alespoň základní výcvik, dobře. Nevím, jak je ošetřeno, aby tam nešel amatér, který nikdy v ruce nedržel zbraň. Dvakrát jsem byl v Iráku a vím, co to je být nasazení ve válečné operaci, ale bál bych se spolupracovat s člověkem, který nikde nebyl a nemá žádný výcvik. Já bych třeba s takovým člověkem do takové akce nešel,“ upozornil Růžička.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.