Rusko volá do války vězně s HIV. Vojáci s nimi nechtějí bojovat, lékaři by jim nepomohli

Ruská mobilizace stále nekončí – Moskva nyní prostřednictvím Vagnerovy skupiny povolává do zbraně těžce nemocné vězně, a to včetně těch, kteří mají HIV nebo hepatitidu. Zdraví ruští vojáci se na frontě údajně bouří, protože vedle infikovaných kolegů nechtějí bojovat. Vědí totiž, že vojenští lékaři takto nemocným nepomáhají.

Před ruskou mobilizací není v bezpečí nikdo. Moskva už prokazatelně odvelela na frontu například bezdomovce, chudé lidi, zástupce etnických menšin, vězně a nově rovněž trestance, kteří mohou šířit infekční nemoci. Ve své podstatě je Rusko využívá jako biologickou zbraň a spoléhá na to, že tím nepřítele demoralizuje.

Jenže demoralizovaní jsou zatím sami Rusové. Vojáci, kteří už na frontě bojují, totiž nechtějí bránit linie vedle těchto nemocných vězňů. Web Odessa Journal informoval, že ruští vojenští lékaři mají zásadu, že odmítají pomáhat raněným vojákům, kteří mají HIV nebo hepatitidu. Právě vězně s těmito dvěma nemocemi teď Moskva pro válku na Ukrajině verbuje.

O proces povolávání se má údajně starat Vagnerova armáda, paramilitantní skupina žoldáků, která pod taktovkou Ruska bojuje na Ukrajině a má na starost různé postranní úkoly. Nedávno například vyšlo najevo, že se vagnerovci rovněž snaží verbovat vojáky v Afghánistánu, kteří se skrývají před režimem Tálibánu.

Moskva shání nemocné vězně po celé zemi, branci tak často pocházejí z odlehlých a chudých oblastí Ruska. Úřady mají infikované trestance před odvedením na frontu označovat. Kdo má HIV, dostane červený náramek. Kdo má hepatitidu (toto onemocnění jater je v Rusku relativně běžné), dostává prý pásku bílou.

„Tato praxe je rozšířená. Například jen z jedné trestanecké kolonie Vagnerova skupina mobilizovala sto vězňů, kteří mají HIV nebo hepatitidu,“ informovala ukrajinská tajná služba s tím, že mělo jít o kolonii v oblasti Petrohradu.

Podle webu Newsweek mělo Rusko jen za jediný týden naverbovat východně od Uralu asi pět tisíc nemocných vězňů.

Moskva se navíc údajně snaží hledat nové brance i v okolních zemích. Shání se tak prý po vojácích v Bělorusku nebo Tádžikistánu.

Tagy: