Smoljak byl pro studentky modrooká pusinka. S dětmi ale trpělivost neměl

Režisér, herec a jeden ze spoluzakladatelů Divadla Járy Cimrmana Ladislav Smoljak by se ve čtvrtek dožil 90. narozenin. I přesto, že byl původně učitel, rozhodl se pro jinou pracovní dráhu. A udělal dobře. Filmy jako Vrchní, prchni!, Jára Cimrman ležící, spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný patří do fondu zlaté české kinematografie.

Legendární režisér a herec se narodil 9. prosince 1931. Tatínek byl krejčí, maminka pracovala v továrně na čokoládu. Výchova malého Smoljaka byla velmi přísná. „Vždy v neděli úderem jedné hodiny odemkl šuplík a vydal svému synovi autíčko na klíček. Náš malý tatínek s ním chvíli rejdil po hrubé desce kuchyňského stolu, ale po uplynutí pětačtyřiceti minut mu ho děda nekompromisně odebral a zamkl zase do šuplíku. Další výjezd zase za týden,“ prozradil v knize Tady všude byl Ladislav Smoljak o svém tatínkovi a dědečkovi David Smoljak.

Rodina navíc nebyla kulturně založená, což pro malého Ladislava bylo „utrpením“. Když chtěl ze studií na učitele utéct na prkna, která znamenají svět, otec byl velmi zklamaný. Smoljak tedy kantořinu nakonec dostudoval a několik let učil. Jeho tatínek mu ale jeho pozdější zaměstnání neschvaloval. „Dokonce ani na toho Cimrmana se snad nikdy nepřišel podívat. Teprve úspěch snímku Jáchyme, hoď ho do stroje! ho obměkčil a poprvé uznal, že i syn krejčího může mít úspěch na ‚poli tak nejistém‘ jako kultura,“ dodal David Smoljak.

Jak již bylo zmíněno, Smoljak se i přes svoji lásku k divadlu učení věnoval několik let. Vystudoval matematiku a fyziku. Jako učitel byl zjevně oblíbený. Jeho studentky mu něžně přezdívaly „modrooká pusinka“.

Učitele nezapřel

Role kantora se Smoljak držel až do smrti. Svým čtyřem dětem a známým dával nejrůznější přednášky a rád diskutoval nad tématy napříč kulturním i politickým spektrem. Na učitele ale byl poněkud netrpělivý. „Jako děti jsme z jeho strany zažili mnohé vysvětlování školní látky a opravdu jen málokdy se to obešlo bez zvýšeného hlasu a pobouřených výkřiků typu ‚Vždyť je to jasný jak facka‘,“ vzpomínal David Smoljak.

1 Kulový blesk

Dnes je uplakaný den. Přijměte po ránu moc pěknou ukázku, která pohladí po duši...

Posted by CS FILM on Friday, August 28, 2020

Režisér také rád budoval, rekonstruoval a vymýšlel nejrůznější zlepšováky, podobně jako inženýr Severýn ve filmu Kulový blesk. Kromě toho Smoljak také miloval zvířata. V jednu chvíli dokonce byl i majitelem koní a choval kozy. V posledních letech života se jeho věrnou společnicí stala věrná jezevčice Lojzička, která ho všude doprovázela. Smoljak zemřel 6. června 2010.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.