reklama

Spí a žijí mezi nakaženými, sami pozitivní nejsou. Patříte mezi covid nepřemožitelné?

Někdo se potýkal s koronavirovou nákazou hned třikrát, někdo ani jednou. Právě lidem, kteří za dva roky pandemie nikdy neměli covid, se začalo ve světě říkat „nepřemožitelní“. Jejich příběhy o tom, jak blízko byli nákaze, jsou totiž často kuriózní. A nikdo vlastně nechápe, proč nemoc nechytili.

reklama

Caoimhe Creswellová je 27letá plně očkovaná studentka Oxfordské univerzity, které se covid prozatím vyhýbá. Omikronová nákaza se přitom v jejím okolí už dávno projevila. „Byla jsem na Vánoce v New Yorku, kde byl pak každý pozitivní. Na Silvestra jsem byla v Portugalsku, kde jsem pobývala se čtyřmi nakaženými lidmi v Airbnb apartmánu. A to včetně muže, se kterým jsem spala v jedné místnosti,“ popsala šťastlivkyně pro New York Post.

Pro ni a pro další lidi, kterým se nákaza koronavirem z nějakého důvodu vyhýbá, se vžil nevědecký pojem „nepřemožitelní“. Jde o osoby, které už byly tolikrát blízko nákazy, že si začínají myslet, že jsou vůči koronaviru zkrátka imunní.

„Ještě pár týdnů zpátky bych po kontaktu s nakaženým šla okamžitě do karantény a počkala na výsledek testu. Teď už to ale neřeším. Ani už se nechodím moc testovat,“ zmínila Creswellová s tím, že se ale testuje dvakrát týdně v práci.

Případů takzvaných „nepřemožitelných“ lidí je několik také mezi celebritami. Například americký televizní spisovatel Gary Janetti si na Instagramu „postěžoval“, že ještě covid neměl. „Teď mám pocit, že je něco špatně, když jsem ještě neměl covid,“ napsal.

Vědci tápou

Experti nemají jasnou teorii, která by vysvětlila, proč se některým lidem prozatím covid vyhýbá. Podle některých za tím je očkování, jiní si myslí, že se údajně „nepřemožitelní“ již v minulosti nakazili, ale nevěděli o tom – případně jejich tělo zlikvidovalo virus ještě předtím, než ho mohl odhalit koronavirový test.

Vědci také často skloňují ještě jeden faktor – pouhé štěstí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama