reklama

Středoškoláci dobrovolničí v přetížených nemocnicích. Poprvé vidí pacienty i umírat

Nemocnice na severu Moravy a ve Slezsku jen stěží zvládají nápor pacientů s covidem. Leží jich tam přes 800 a zdravotníci jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní. Někde jim už opět pomáhají studenti středních zdravotnických škol, mnozí se přihlásili dobrovolně. A řada z nich také poprvé zažívá kontakt s umírajícími pacienty.

reklama

Situace v nemocnicích je každým dnem horší a horší. Mnohé už omezily plánované operace či neakutní péči. Velkým problémem je navíc nedostatek zdravotnických pracovníků v prvních liniích. „Stav personálu je pomalu ale jistě tristní. Opravdu zůstávají jen ti nejsilnější a nejvěrnější,“ řekl CNN Prima NEWS Petr Rajnoch, primář ARO z novojičínské nemocnice.

Právě tam už nastoupili na pomoc studenti. Přihlásili se sami a dobrovolně, nečekali, až jim to někdo nařídí. To by mohlo nastat až s příchodem nouzového stavu. V zařízení pracují už 14 dní, z jejich slov je rovněž patrné, že po drsných zkušenostech z covidárií předčasně dospěli. Pod rukama už jim prošli i lidé, kteří zemřeli.

„Není to nic pěkného, ale člověk to musí zvládat. Jsou tady zase jiní, kteří potřebují naši péči,“ podělil se se svými zkušenostmi Lucián Horváth, student Střední zdravotnické školy AGEL Ostrava. „Pro člověka to rozhodně není příjemné. Aby ale člověk mohl dál dělat tu práci, musí to umět odventilovat – ten stres vědomí, že člověk, kterého ošetřuje, pravděpodobně umře,“ připojil svůj pohled Mirek Kohoutek ze stejné školy.

I vyučující jsou rádi, že se studenti pro pomoc rozhodli. Podle nich jim dá praxe mnohem více než teorie. „Žáci v současné době vypomáhají na JIP, kde ta odborná práce je na daleko vyšší úrovni a náročnější,“ sdělila štábu CNN Prima NEWS Alžběta Panáková, zástupkyně ředitele zmíněné zdravotní školy.

Epidemická situace v Moravskoslezském kraji je nicméně vážná, hejtman Ivo Vondrák (ANO) tak po vzoru Zlínského kraje volá po zpřísnění opatření. „I my jsme požádali krajskou hygienickou stanici o přijetí opatření, která omezí konání hromadných akcí, které považujeme za největší zdroj nákazy,“ přiblížil své požadavky hejtman. Hygienici ale reagovali tím, že takové zpřísnění musí vyhlásit ministerstvo zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama