Do Česka míří lék na COVID-19, cena jedné dávky by se měla pohybovat kolem 24 tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví už dočasně povolilo přípravek bamlanivimab od firmy Eli Lilly v tuzemsku používat. Pojišťovny by tak 1 240 dávek vyšlo na více než 24 milionů korun, informoval web Seznam Zprávy.
Prvních 500 dávek léku proti covidu by mělo Česko obdržet do konce února. Premiér Andrej Babiš (ANO) o jeho dodávkách vyjednává se společností Eli Lilly od začátku měsíce a minulý týden v Maďarsku zjišťoval zkušenosti s lékem bamlanivimab. Ten funguje na bázi proteinů bránících vstupu viru do lidských buněk a má pomáhat především lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění.
Zachrání mnoho lidských životů. Čeští pacienti mohou dostat speciální lék
Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Rozhodnutí zveřejnilo na webu. Lék na bázi monoklonárních protilátek, tedy proteinů bránících vstupu viru do lidských buněk, má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet do konce února.
Ve čtvrtek udělilo české ministerstvo zdravotnictví přípravku prozatímní souhlas. „Ministerstvo dočasně povoluje distribuci, výdej a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku bamlanivimab,“ uvedl resort ve svém rozhodnutí.
Následně i pražská Thomayerova nemocnice, která objednala 1 240 balení, zveřejnila smlouvu s firmou Eli Lilly. Právě na tuto dodávku se dočasné povolení vztahuje. Lék má doputovat do nemocniční lékárny, jedna injekční lahvička obsahuje 700 miligramů léčivé látky.
Jedna dávka za 24 tisíc korun?
Zatím ale není jasné, kolik korun bude jedna dávka revolučního léku stát – lépe řečeno za kolik a jak ho budou zdravotní pojišťovny nemocnicím proplácet. Podle informací webu nyní na výši úhrady pracuje David Šmehlík, náměstek šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR pro zdravotní péči.
Cena jedné dávky by se měla pohybovat okolo 24 tisíc korun, což potvrdil také ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Ministerstvo se zatím k přesné výši úhrady nevyjádřilo. „Jednání o nákupu těchto léčivých přípravků probíhají, a to i na úrovni EU. Proto by bylo nyní předčasné konkretizovat ceny či množství,“ uvedla pro web mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.
Babiš s Prymulou letí za Orbánem. Ve hře je vakcína Sputnik V i lék proti covidu
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Maďarsko. Jednat bude se svým protějškem Viktorem Orbánem i s ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem. Předsedové vlád budou diskutovat zejména o maďarských zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V a o možném využití protilátkového léku bamlanivimab proti onemocnění COVID-19.
Právě ministerstvo by mělo také upřesnit, kteří nemocní a kdy by měli lék bamlanivimab dostat. Podle zveřejněného dokumentu to může být u pacientů v lehkém stavu, kteří nepotřebují hospitalizaci nebo podávání kyslíku. Od pozitivního testu na COVID-19 nesmí být déle než tři dny a příznaky mít déle než sedm dní.
Léčit se jím budou také pacienti, u kterých při nákaze hrozí vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Podle dokumentu jsou to například lidé po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně, pacienti aktuálně léčení pro onkologické nebo hemato-onkologické onemocnění, s chronickou obstrukční nemocí v určitých stadiích nebo na dialýze kvůli omezené funkci ledvin.
Lék je zároveň doporučen pro lidi s astmatem na biologické léčbě, se zánětem cévní stěny léčenými kortikosteroidy nebo kombinací imunosupresivních léků, lidem s trombolifií ve zvýšeném riziku vzniku krevní sraženiny nebo s plicní hypertenzí. Podávat by se mohl také lidem s BMI nad 40, tedy s morbidní obezitou.