Vánoční dárky doručíme včas, slibuje šéf České pošty. A vysvětluje, jak se podnik rozdělí

Aby Česká pošta fungovala skutečně efektivně, musí být jasně vidět, kde vznikají ztráty a která část byznysu je zisková. „Do jejího čela jsem nastupoval s tím, že se musí změnit z úřadu na fungující podnik,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS generální ředitel České pošty Roman Knap. Proč loni vytvořila obří ztrátu? Proč se podnik rozdělí na dva subjekty? A jak je Česká pošta připravena na předvánoční nápor?

Vánoční dárky odeslané Českou poštou by měly zatím dojít včas. Česká pošta je podle jejího šéfa Romana Knapa dobře připravena na tradiční předvánoční nápor. Datum, do kterého bude garantovat doručení do Štědrého dne, však zatím neprozradil. „Termín posledního podání posuneme co nejblíže Štědrému dni tak, aby zákazníci mohli objednávat do poslední chvíle,“ řekl CNN Prima NEWS.

„Balíkové služby tvoří asi jednu třetinu byznysu České pošty. Zároveň ale potřebujete udržet provoz 3 200 poboček napříč celou Českou republikou v době, kdy máte lidi v karanténách, na nemocenské, kdy musíte zajistit ochranu zdraví zaměstnanců a podobně,“ dodal a vysvětlil tak loňskou ztrátu 1,4 miliardy korun, přestože kvůli zavřeným obchodům ve značné části roku měly doručovací společnosti doslova žně.

Vedle toho je prý třeba si uvědomit, že kvůli zavřeným úřadům České poště klesly tržby z listovních zásilek asi o půl miliardy.Stát přitom přislíbil kompenzace ve výši kolem 750 milionů korun, které zatím Česká pošta neobdržela. Roman Knap ale věří, že se vše podaří úspěšně dotáhnout.

Rozdělení po vzoru Českých drah?

Právě finance Českou poštu dlouhodobě trápí. A tak v příštím roce vykročí podnik za svým rozdělením na dva samostatné subjekty. Hned od ledna v jejím rámci vzniknou dva odštěpné závody, z nichž každý bude mít nastavený svůj účetní okruh. V roce 2023 pak vzniknou dva zcela samostatné podniky.

„Když jsem do čela České pošty před 3,5 lety nastoupil, ve strategii bylo představeno, že je potřeba jasně a transparentně oddělit služby, které pošta dělá pro stát a které jsou z povahy věci ztrátové, od komerčních služeb, v nichž musí soutěžit s konkurenčními subjekty na otevřeném trhu,“ popsal Knap.

Zda půjde o dva státní podniky, nebo jinou právní formu, není podle ředitele pošty zatím jasné. V Evropě však existuje několik modelů, kterými se Česká pošta může inspirovat. „Ve Velké Británii je třeba Royal Mail, což je logistická komerční část Britské královské pošty, a vedle toho máte British Post Office jako samostatnou firmu, která provozuje státem garantovanou pobočkovou síť,“ připomněl.

Generální ředitel České pošty si také dovede představit německý model, kde vedle sebe podobně fungují společnosti DHL a Deutsche Post. „V České republice můžeme použít příklad oddělení nádraží od Českých drah, kdy České dráhy otevřeně řekly, že nemohou konkurovat soukromým dopravcům, když na sobě nesou zátěž správy budov a nádraží v každé vísce, kam vedou koleje,“ vysvětlil s tím, že konečné slovo k tomu, jaký model se zvolí, bude mít nová politická reprezentace.

Na otázku, zda nepůjde o přípravu na privatizaci výdělečné části České pošty, odpověděl, že to „musí rozhodnout stát, respektive vlastník“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

12:36

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.