Stovky tun paliva vypouštějí nedaleko Česka velká letadla. Můžou za to závady

Tři nezvyklé události během posledních tří týdnů se staly letadlům nad Německem nedaleko českých hranic. Poslední je z neděle 3. dubna, kdy Airbus A340-313, na jehož palubu se vejde až 300 lidí, musel 125 kilometrů od českého města Aš vypustit 75 tun paliva a vrátit se na frankfurtské letiště. Před ním si v této oblasti za necelý měsíc „ulevily“ další dva stroje celkem o dalších téměř 100 tun leteckého paliva. Podle německých úřadů to ale na obyvatele ani životní prostředí negativní dopad nemá.

Airbus německého národního dopravce Lufhansa měl v neděli večer odletět do Singapuru. Jeho cesta ale skončila už na severu Bavorska. Před Norimberkem zjistili piloti technickou závadu a během několika desítek minut museli „vylít“ z nádrží 75 tun kerosinu, jinak by letadlo nemohlo po návratu znovu přistát. Podle německého deníku Merkur se podobné incidenty stávají nyní častěji.

Let LH 778 z Frankfurtu nad Mohanem do Singapuru byl od počátku komplikovaný. Letadlo odstartovalo s 25minutovým zpožděním ve 22:20 hodin. Ve vzduchu bylo 25 minut, když krátce před 23. hodinou otočilo na východ, nabralo výšku až 4 267 metrů a o pár minut později zamířilo na sever, což potvrzují záznamy ze specializovaného portálu Flightradar24.com

Tam začalo takzvané „shazování paliva“, přičemž letoun opsal několik obdélníků nad Dolními Franky, oblastí v severním Bavorsku. Začínal nad Rothenburgem, vrchol měl u Großbardorfu, který leží nejblíže českým hranicím, jen 120 kilometrů od Ašského výběžku. Přišla otočka směrem na západ a přelet kolem Würzburgu a zpět na jih téměř ke Schwäbisch Hallu. Nakonec se Airbus vrátil přes Schweinfurt a Bad Kissingen zpět do Frankfurtu.

Jako první o události z nedělního večera informovaly internetové stránky deníku Main-Post, který vychází ve Würzburgu. Podle nich se Airbus A340-313 společnosti Lufthansa potýkal s technickými problémy.

Vypouštění paliva kvůli přistání

Problém spočíval v tom, že letadlo bylo na let do Singapuru plně natankované. Jeho hmotnost podle informací německých médií překračovala maximální povolenou hranici pro přistání. Osobní letadla mohou startovat s vyšší hmotností, počítá se ale s tím, že palivo cestou spálí a splní tak maximální možnou hmotnost pro přistání, která je výrazně nižší.

Proto musí letadla, která mají technické problémy krátce po startu a při návratu, vyprázdnit nádrže před přistáním. Vzhledem k současným cenám pohonných hmot jde o „drahý špás“, jak v komentáři napsal Merkur.

Podle jeho informací se podobné nepříjemnosti stávají častěji, než by se mohlo zdát. Obzvláště severní Bavorsko se zdá být „oblíbeným koutem“. Spolkový úřad pro letectví zveřejňuje všechny úniky paliva nad Německem. Jde o druhé největší množství vypuštěného kerosinu od ledna 2018. Pět tun muselo vypustit letadlo před měsícem také na západě Německa nad spolkovou zemí Sársko.

Naopak na východě země nedaleko českého území šlo v neděli o třetí událost během posledních tří týdnů. O týden dříve „vysypalo“ další letadlo, rovněž nad severním Bavorskem, 50 tun paliva. 14. března se takřka na stejném místě „odlehčil“ jiný stroj o 45 tun kerosinu.

Reportéři stanice Bayerischer Rundfunk se po té zajímali o dopad těchto manévrů na obyvatele a krajinu zasažených oblastí. Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí nemá vypouštění paliva „žádné kritické účinky na člověka ani na životní prostředí“. Odvolává se na toxikologické hodnocení životního prostředí, které se zabývalo účinky na ovzduší, půdu, podzemní vody a lidské zdraví. Podle hodnocení se velká část kerosinu stále odpařuje do ovzduší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.