Nepřiměřeně vysoké marže u benzinu? Nezneužili, ale využili jsme situace, brání se pumpaři

Kdo si mastí kapsu na vysokých cenách benzinu a nafty? Ministerstvo financí zjistilo, že marže čerpacích stanic byly v červenci nepřiměřené. Předseda představenstva Společenství čerpacích stanic a Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček ale v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS oponoval, že stanice si jen kompenzovaly ztráty z června.

S kontrolami marží čerpacích stanic začalo ministerstvo financí v březnu, kdy se kvůli válce na Ukrajině ceny pohonných hmot pohybovaly kolem 50 korun za litr. Na jaře se ještě podezření na nepřiměřené marže nepotvrdilo, v červenci už ano.

Předseda představenstva Společenství čerpacích stanic a Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček tvrdí, že stanice současné situace zdražování nezneužily. „Ale využily to ke kompenzaci ztráty nebo extrémně nízkých zisků z června. Marže byly pod korunu, čerpačky potřebují nad dvě koruny,“ bránil se.

Situace je někdy opravdu rozdílná. Štáb CNN Prima NEWS našel na kraji Prahy čerpačku, kde se litr benzinu prodává za 39,90 Kč. Majitelé tvrdí, že si na každém litru nechávají marži kolem koruny. Zájem je zde logicky extrémní a tvoří se dlouhé kolony. O necelý kilometr dál je ale situace zcela odlišná. Litr benzinu je dražší o šest korun.

Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček řidičům radí, aby tankovali tam, kde je palivo levnější. To pak donutí i ty velké čerpací stanice zlevnit.

Zastropování cen? Vláda je proti

Pokud bude podobný scénář pokračovat, sáhne prý ministerstvo k cenové regulaci. Po zastropování cen pak volá opozice. Jenže kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) návrh odmítá s argumentem, že paliva může být najednou nedostatek.

„Ministerstvo může marži zastropovat, ale věřím, že to neudělá. Může to vést k destrukci trhu a paradoxně se ceny zvýší. Stanice s nízkými maržemi dostanou signál, že mohou jít výš. Pohonné hmoty zdražily o 50 procent, energie ale o 300 až 400 a tam se žádné opatření nechystá,“ zlobí se Indráček.

Nabízí se otázka, zda by cestou nebyla možnost nabídnout levnější benzín, mít nižší marži, a přitom prodat více pohonných hmot.

Podle Indráčka je tato teorie nereálná, protože pohonných hmot se nikdy neprodá dostatečné množství. „Když všichni budou prodávat s 50haléřovou marží, nikdy nevydělají. Řidič si může vybrat stejně jako u oblečení. Jít do Pařížské nebo jinam,“ dodal.

Tagy:
peníze doprava čerpací stanice ekonomika finance pohonné hmoty tankování Ivan Indráček Ministerstvo financí České republiky marže Tomáš Weiss

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.