reklama

Chceme pracovat, ne natahovat ruku, apeluje asociace podnikatelek a manažerek

V pátek 18. listopadu se opět uzavřou restaurace a hotely. Ministr Karel Havlíček za hnutí ANO přislíbil gastroprovozům pomoc ve výši 10 miliard korun. „V médiích je deklarovaná částka 10 miliard korun, což se jeví jako hodně vysoká suma, ale je to velmi relativní a částku musíme vnímat v kontextu,“ upozornila v pořadu K věci Renáta Valerie Nešporek, viceprezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

reklama

Vláda schválila program COVID gastro, ve kterém hodlá provozovatelům kompenzovat každý den uzavření od 14. října do 31. prosince. Pro průměrný provoz ale tento program představuje kompenzaci jen asi deset až patnáct procent z obratu. S programy Antivirus a COVID nájemné se tak český hospodský dostane na úroveň náhrady zhruba 30 až 40 procent obratu, upozornil v reakci na vládní opatření prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Za nedostatečné ozančila kompenzace za nová omezení podnikání právě i Nešporek. „V úterý jsem hovořila s předsedou Podnikatelských odborů Radomilem Bábkem a zjistila, že podle mnohých podnikatelů, kterých by se kompenzace mohla týkat, si myslí, že je to strašně málo. Je to málo i s ohledem na to, že někteří museli zaměstnance propustit a na bonus už nedosáhnou,“ řekla viceprezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

Ministr Karel Havlíček za hnutí ANO přislíbil gastroprovozům pomoc ve výši 10 miliard korun a v úterý byla tato pomoc schválená. „Pomoc v rozměru 10 miliard korun je podle předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy na úrovni 30 až 40 procent nákladů, které provozovny mají a v tomto kontextu to vnímám jako pomoc nedostatečnou,“ připomněla Prouzova slova také Něšporek.

Navíc podotkla, že se částka jeví nízká i ve srovnání se zahraničím. Jako příklad uvedla Rakousko, které plánuje pomoc v rozsahu 3 miliardy euro, což je přibližně 75 miliard korun.

Vláda zapomíná na menší podniky, stěžuje si Nešporek

Nešporek v rozhovoru zmínila, že se v posledních dnech hodně mluví o restauracích a hotelech a na další podnikatele se zapomíná. „Například welness centra, bazény a další relaxační centra,“ uvedla příklady.

Zapomíná se tak na malé firmy, které zaměstnávají jednoho až devět zaměstnanců. „Není to otázka posledních dnů, ale celé podzimní koronavirové krize. Zapomíná se na ně, protože i při žádosti o kompenzační bonus jsou doprovodné podnikatelské aktivity omezeny,“ upozornila.

„V této chvíli se obávám, že na nic nedosáhli, protože na rozdíl od jarní krize teď nebylo možné kombinovat například Antivirus a kompenzační bonus. Jediné, kde to šlo kombinovat, byl COVID nájemné a kompenzační bonus, tedy 500 korun na den a polovina nájemného, což není něco, co by udrželo podnikatele dlouhodobě nad vodou,“ vysvětlila.

Podnikatelé potřebují racionální komunikaci

Na otázku, co by podle ní mohlo podnikatelům pomoci, odpověděla, že racionální komunikace. „Potřebují účinnou, jednoduchou a hlavně smysluplnou komunikaci plnou rozumných argumentů, tak, aby každý chápal, co se bude dít. Současný chaos a změny, které se v zemi odehrávají ze dne na den, nás možná udržují v pozornosti, ale není to přesně to, co bychom v podnikání chtěli,“ uvedla viceprezidentka asociace podnikatelek a manažerek.

Také si myslí, že se vše netočí kolem dotací, bonusů a kompenzací, ale podle ní chtějí podnikatelé zkrátka pracovat a rozvíjet své aktivity. „Podnikatelé a podnikatelky chtějí pracovat, ne natahovat ruku a čekat, až jim někdo něco dá, o tom to je. Celé je to o vytvoření podmínek a nastartování ekonomiky,“ upozornila Nešporek a dodala, že například by mohlo pomoci nastavení smysluplné legislativy: „Nejsem ale právník, abych uváděla, co všechno se má měnit.“

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Renátou Valerií Nešporek si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
omezení kompenzační bonus podnikatelé K věci koronavirus Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek
Medailové žně v trapu. Lipták s Kosteleckým zazářili, brali zlatou i stříbrnou
OH 2021

Medailové žně v trapu. Lipták s Kosteleckým zazářili, brali zlatou i stříbrnou

Česká republika má z olympiády jisté další dvě medaile –⁠ a hlavně první zlatou. Nadstandardní úspěch přinesla soutěž v trapu, ve které zazářili Jiří Lipták a David Kostelecký. Dvojice si v Tokiu uspořádala republikové mistrovství. Po 50 ranách z brokovnice byli oba srovnaní na 43 úspěšných zásazích a následoval rozstřel. V něm byl lepší 39letý Lipták.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance
Zahraničí

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE sedmý den OH: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Střelci mají medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková se probojovaly do finále olympijské čtyřhry. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

reklama