reklama

Chceme pracovat, ne natahovat ruku, apeluje asociace podnikatelek a manažerek

V pátek 18. listopadu se opět uzavřou restaurace a hotely. Ministr Karel Havlíček za hnutí ANO přislíbil gastroprovozům pomoc ve výši 10 miliard korun. „V médiích je deklarovaná částka 10 miliard korun, což se jeví jako hodně vysoká suma, ale je to velmi relativní a částku musíme vnímat v kontextu,“ upozornila v pořadu K věci Renáta Valerie Nešporek, viceprezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

reklama

Vláda schválila program COVID gastro, ve kterém hodlá provozovatelům kompenzovat každý den uzavření od 14. října do 31. prosince. Pro průměrný provoz ale tento program představuje kompenzaci jen asi deset až patnáct procent z obratu. S programy Antivirus a COVID nájemné se tak český hospodský dostane na úroveň náhrady zhruba 30 až 40 procent obratu, upozornil v reakci na vládní opatření prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Za nedostatečné ozančila kompenzace za nová omezení podnikání právě i Nešporek. „V úterý jsem hovořila s předsedou Podnikatelských odborů Radomilem Bábkem a zjistila, že podle mnohých podnikatelů, kterých by se kompenzace mohla týkat, si myslí, že je to strašně málo. Je to málo i s ohledem na to, že někteří museli zaměstnance propustit a na bonus už nedosáhnou,“ řekla viceprezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.

Ministr Karel Havlíček za hnutí ANO přislíbil gastroprovozům pomoc ve výši 10 miliard korun a v úterý byla tato pomoc schválená. „Pomoc v rozměru 10 miliard korun je podle předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy na úrovni 30 až 40 procent nákladů, které provozovny mají a v tomto kontextu to vnímám jako pomoc nedostatečnou,“ připomněla Prouzova slova také Něšporek.

Navíc podotkla, že se částka jeví nízká i ve srovnání se zahraničím. Jako příklad uvedla Rakousko, které plánuje pomoc v rozsahu 3 miliardy euro, což je přibližně 75 miliard korun.

Vláda zapomíná na menší podniky, stěžuje si Nešporek

Nešporek v rozhovoru zmínila, že se v posledních dnech hodně mluví o restauracích a hotelech a na další podnikatele se zapomíná. „Například welness centra, bazény a další relaxační centra,“ uvedla příklady.

Zapomíná se tak na malé firmy, které zaměstnávají jednoho až devět zaměstnanců. „Není to otázka posledních dnů, ale celé podzimní koronavirové krize. Zapomíná se na ně, protože i při žádosti o kompenzační bonus jsou doprovodné podnikatelské aktivity omezeny,“ upozornila.

„V této chvíli se obávám, že na nic nedosáhli, protože na rozdíl od jarní krize teď nebylo možné kombinovat například Antivirus a kompenzační bonus. Jediné, kde to šlo kombinovat, byl COVID nájemné a kompenzační bonus, tedy 500 korun na den a polovina nájemného, což není něco, co by udrželo podnikatele dlouhodobě nad vodou,“ vysvětlila.

Podnikatelé potřebují racionální komunikaci

Na otázku, co by podle ní mohlo podnikatelům pomoci, odpověděla, že racionální komunikace. „Potřebují účinnou, jednoduchou a hlavně smysluplnou komunikaci plnou rozumných argumentů, tak, aby každý chápal, co se bude dít. Současný chaos a změny, které se v zemi odehrávají ze dne na den, nás možná udržují v pozornosti, ale není to přesně to, co bychom v podnikání chtěli,“ uvedla viceprezidentka asociace podnikatelek a manažerek.

Také si myslí, že se vše netočí kolem dotací, bonusů a kompenzací, ale podle ní chtějí podnikatelé zkrátka pracovat a rozvíjet své aktivity. „Podnikatelé a podnikatelky chtějí pracovat, ne natahovat ruku a čekat, až jim někdo něco dá, o tom to je. Celé je to o vytvoření podmínek a nastartování ekonomiky,“ upozornila Nešporek a dodala, že například by mohlo pomoci nastavení smysluplné legislativy: „Nejsem ale právník, abych uváděla, co všechno se má měnit.“

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Renátou Valerií Nešporek si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
omezení kompenzační bonus podnikatelé K věci koronavirus Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

reklama