Babiš: K soudu se přijdu bránit osobně. Rakušan je zoufalý, STAN vyváží organizovaný zločin

Městský soud v Praze začne již 12. září projednávat obžalobu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Někdejší premiér celou věc považuje za „účelovku“. Zároveň ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se k soudu přijde obhajovat osobně. Znovu si také rýpnul do Starostů, a to nejen kvůli kauze Dozimetr.

Hlavní líčení se podle soudní databáze uskuteční od pondělí 12. září do pátku 16. září, následně pak v týdnech od 26. září a od 17. října. Komunální a senátní volby přitom proběhnou v termínu 23. a 24. září. Babiš, který je obžalován společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou), sdělil, že ho v kauze Čapí hnízdo už vůbec nic nepřekvapí.

„Čapí hnízdo vždy přijde před volbami. Můj soud bude jejich hlavní téma. Kdybych nebyl v politice, tak byste o Čapím hnízdě nevěděli. Je to účelové. Když jsem v roce 2016 odmítl dělat kšefty s Bohuslavem Sobotkou (tehdejším premiérem za ČSSD, pozn. red.), tak to přišlo. Budu se hájit u soudu osobně,“ řekl Babiš v pořadu Nový den.

Že ho už v září čeká soud, mu často připomínají členové pětikoalice. Babiš je totiž jedním z nejhlasitějších kritiků vlády v souvislosti s kauzou Dozimetr, která se týká údajné korupce v pražském dopravním podniku.

Například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Babišovi v reakci na jeho ostrou kritiku Starostů natočil video, ve kterém držel kalendář právě s termínem 12. září. „Andreji, už je čas,“ glosoval vicepremiér.

„Pan Rakušan je s kalendářem zoufalý. Jsem účelově stíhán, nikdy jsem nic neudělal. Od začátku je to manipulace. Vyšetřoval to policista od kmotra. Dozimetr je skandál. V březnu jsem říkal, že STAN je organizovaný zločin. Dotáhli to do perfekta. Lidi ve Zlínském kraji vám řeknou, jak to je. Nejdřív rozkradli Zlín, pak se přesunuli do Prahy. Jsou vývozci zločinu,“ tvrdil Babiš.

Také znovu připomněl svůj názor, že měl Rakušan o korupci v Praze vědět, a přesto s tím nic nedělal. Babiš rovněž tvrdí, že se předseda Starostů ještě před nástupem do čela resortu vnitra zajímal o policejní vyšetřování jeho hnutí, „aby zametl stopy“. To však již vyvrátil i tehdejší policejní ředitel Jan Švejdar na sociálních sítích.

Kandidatura na Hrad?

Podstatou Babišovy kauzy je, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů. Oba obžalovaní vinu už dříve odmítli.

Obžaloba Babišovi neznemožňuje kandidovat na prezidenta. Podle Ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva. Zda se Babiš nakonec zúčastní boje o Hrad, by měl oznámit definitivně až v listopadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.