Balaštíková o kauze v Plzni: Ať Rakušan řekne národnost cizince. Protiprávní, kontruje Haas

360° 14.8.2023

V lidech rostou obavy. Proto by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sdělit, jaká je národnost pachatele z Plzně. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Poslanec ODS Karel Haas však oponoval, že kdyby byla tato výzva vyslyšena, jednalo by se v současném stádiu trestního řízení o protiprávní jednání. Útoky na ukrajinské uprchlíky označil za nechutně xenofobní.

„Jedná se o velice smutný příklad. Nechtěla bych házet všechny do jednoho pytle, nicméně si myslím, že v lidech začínají narůstat obavy. Je to tím, že naše země přijala velké množství uprchlíků z Ukrajiny. Nebudeme si zastírat, že ministerstvo vnitra pochybilo a nevědělo, jaké přijímáme občany, neměli nic. Nebylo jim nic známo o jejich minulosti. Tak to zkrátka je, z toho se ministr Rakušan nevylže, ať bude říkat cokoliv,“ uvedla Balaštíková.

Zdůraznila však, že princip kolektivní viny uplatňovat nelze. „Ale myslím, protože jsou zde obavy, že by měl ministr sdělit, jaká je pachatelova národnost. Už jenom proto, aby třeba vyvrátil některé obavy našich občanů,“ pokračovala s odkazem na případ v Plzni, kdy 15letou dívku údajně znásilnil a následně se pokusil zavraždit cizinec. Poté by podle ní měl Rakušan mluvit o tom, jaké podnikne kroky, aby se podobná situace neopakovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Experti: Přestřelka Rakušana s Okamurou? Ministr dělá velkou chybu. Vláda nemá hysterčit

„Měl by občany ubezpečit, že udělá kroky, a měl by říct konkrétně jaké, aby se to neopakovalo. A pak by měl sdělit i národnost pachatelů. Jenom pro uklidnění. Pokud se ukáže, že byli například ukrajinské národnosti, tak by měl udělat kroky, jak prověřit uprchlíky, kteří jsou na území České republiky. Protože velká část pachatelů, která byla ve vězení na Ukrajině, byla propuštěna, aby se zúčastnila války,“ doplnila.

Proti jejím výzvám se však rázně ohradil Haas. „Jestli kolegyně Balaštíková vyzývá ministra vnitra, aby zveřejňoval informace z trestního řízení, které zdaleka není skončeno, které je z věci neveřejné, dokud se daný případ nedostane k soudnímu projednání, tak ho vlastně vyzývá k protiprávnosti,“ vysvětlil. Pokud se ukáže, že pachatelem byl Ukrajinec, tak by si podle poslance zasloužil stejně přísný trest, jaký by si zasloužil pachatel jiné národnosti – včetně třeba té české.

„Zneužívání jednotlivého trestného činu, jedné konkrétní osoby, k jakýmkoliv xenofobním politickým atakům proti celé národnostní menšině je pro mě úplně za hranou a nepřijatelné. Pokud jde o první případ ze zhruba více než půl milionu ukrajinských uprchlíků, tak zneužívat ho pro nepřijatelné až nechutné xenofobní útoky na ukrajinské uprchlíky v Česku v souvislosti s tímto případem není na místě,“ dodal Haas.

Tagy: