Zavražděná 13letá dívka, zničené tanky, vyrabované domy. CNN natáčela v okolí Charkova

V Kyjevě začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 21letý příslušník tankové jednotky čelí obvinění, že zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici na severovýchodě Ukrajiny. Kromě mrtvých za sebou ruská armáda na místech, která okupovala, nechala také vyrabované domy, včetně vykradených domácností. V obci Staryj Saltiv v Charkovské oblasti Rusové podle americké CNN cíleně během ústupu stříleli civilisty, obětí byla i 13letá dívka.

Ukrajinci pomalu odhalují, co vše se zde odehrálo. „Jsou rychle zatlačováni. Nyní jsme jen patnáct kilometrů od hranice s Ruskem. Přesto, že jsme tak blízko k jejich domovině, jak říkají, civilisté zde nebyli ušetřeni,“ uvedl z místa reportér CNN Nick Paton Walsh.

Ukrajinská armáda osvobozuje vesnici za vesnicí a zatlačuje Rusy zpět k hranicím. „Je vidět, co se zde odehrávalo za zvěrstva. Vidíme auto, které bylo zasaženo střelbou z tanku, když konvoj z obce utíkal. Alespoň nám to říkali představitelé charkovské domobrany. Šlo o intenzivní střelbu, a to i přesto, že uvnitř byli civilisté,“ pokračoval.

Na začátku května ve voze zemřela teprve 13letá dívka a tři dospělí lidé. „Zabili je. Kulky mířily především na dveře, kde seděl řidič a cestujícího za ním. Věděli, kam střílí,“ podotkl.

Reportér dále pokračoval po okolí obce a objevil třeba zničený ruský transportér. „Z provozu jej vyřadil jediný granát s raketovým pohonem. Šlo o konvoj, který utíkal z obce Rubižne po proudu řeky. Je to důkaz toho, jak Ukrajinci rychle zatlačují Rusy zpět,“ zdůraznil. Na kopci se mu naskytl pohled na zničený ruský tank T90 – jeden z nejnovějších tanků, které mají ruské síly na Ukrajině k dispozici.

„Jedná se o takovou chloubu ruské armády. Snímky z dronu odhalily, jak byl zničen. Zbyl z něj jen vrak,“ popsal Walsh. „Někteří místní, kteří zde zůstávají, se tváří, jako by si ani neuvědomovali, jestli jsou zrovna okupováni, nebo osvobozováni. Vnitřně jsou však otřeseni,“ dodal k místním obyvatelům.

„Vypadám klidný? To ne, mám pocit, že mi srdce vyskočí z těla. Všechno to tady kolem nás bouchá, mám díru na zahradě, ve střeše. Přišel jsem o plot, žije se tu velmi těžko, opravdu těžko. Spíme v oblečení, protože se to zde pořád ozývá,“ přiznal jeden z místních. Ačkoliv je neuvěřitelné, co se v Charkovské oblasti dělo, Ukrajinci oslavují, jak rychle jsou Rusové vytlačováni pryč.

Tagy:
válka CNN vražda vojáci Ukrajina civilisté Rusko Kyjev Charkov Ozbrojené síly Ruské federace Charkovská oblast ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.