Expert: Rusové neostřelují školy či porodnice záměrně. Je jim prostě jedno, co zasáhnou

Bezpečnostní expert Kraus popsal jednání Rusů

Ruské bomby o víkendu zasáhly uměleckou školu, ve které se skrývalo 400 civilistů, zejména žen, dětí a seniorů. Ukrajina útok odsoudila, bezpečnostní expert Josef Kraus však uvedl, že Rusové na tato místa necílí záměrně. „Je jim to jen jedno. Nasadí prostředky plošného bombardování, které pošlou na město a neřeší, že jsou tam obytné zóny a kryty,“ přiblížil smýšlení Rusů v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Ruská vojska stále častěji ostřelují místa, kde se nacházejí civilisté. Ačkoliv Kreml od začátku invaze trvá na tom, že na civilisty necílí, zasahuje i oblasti, kde se ukrývají. Minulý týden zasáhla ruská střela divadlo v Mariupolu, o víkendu trefila uměleckou školu.

Kraus podotkl, že podobné zákeřné útoky známe již z minulosti. „Stačí se podívat do historie ruských sil, například na severní Kavkaz, kde se vedla první a druhá čečenská válka. Jsou zde určité paralely, kdy se rychle snažili dobýt území, ale nešlo jim to. Následně byla města srovnána se zemí, což může být budoucí nešťastný případ Mariupolu či Charkova,“ uvedl bezpečnostní expert.

Dodal, že jakmile si Rusové nedokážou určité území „urvat“, používají hrubější sílu. „Využijí prostředky s plošným dopadem: bombardování a raketové ostřelování. Chtějí zlomit morálku obyvatel, ale to nefunguje. Naopak se budou bránit ještě více,“ podotkl Kraus. Podle něj však ruská vojska záměrně necílí na porodnic, divadla nebo školy.

„Nemyslím, že někdo v ruském štábu rozhodl, že budou střílet na školu. Jen jim to je jedno, nasadí prostředky plošného bombardování, pošlou je na město a neřeší, že tam jsou obytné zóny. Není to selektivní výběr cílů, zničí zkrátka cokoliv, co je v cestě. Vojensky to žádný význam nemá,“ podotkl.

Doplnil, že z těchto útoků budou Ukrajinci těžit. „A to vojenskou propagandou. Posilují tím vojenskou morálku a zostuzují Rusy. Nyní to je Rusům jedno, ale dlouhodobě je to bude morálně velmi poškozovat,“ dodal Kraus.

Tagy: