Experti: Babiš by byl pro vládu jako prezident lepší. K porážce Pavla musí přiznat minulost

Pro pětikoalici může být paradoxně výhodnější, kdyby se stal prezidentem Andrej Babiš (ANO), prohlásil ve Zprávách Plus komentátor Thomas Kulidakis. Podobný návod sdělil vládě i sám předseda hnutí ANO. Podle komentátora Martina Schmarcze ale bývalý premiér zatím nemá šanci oslovit nové voliče. Dodal, že by mu pomohlo, kdyby přiznal minulost v komunistické StB.

„Ani část koalice si není jistá, zda je pro ni výhodné, aby vyhrál Pavel. Pokud Andrej Babiš vyhraje, bylo by to pro pětikoalici paradoxně lepší, může na tom politicky vydělat,“ řekl ve Zprávách Plus Kulidakis s tím, že Babiš z tohoto postu nebude moct tak politicky zasahovat.

Podobná slova použil i sám bývalý premiér, když v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že pokud by se stal prezidentem, nynější vláda se ho zbaví. „Doporučuji všem voličům Spolu a PirátoSTANu, aby volili Babiše. Tak se ho zbaví, protože nebudu lídr ANO,“ prohlásil Babiš v prosinci.

Babiš premiérem?

Pokud by se Babišovi nepovedlo zvítězit, podle komentátora půjde i tak o skvělou kampaň. „Možná se dočkáme, že se stane premiérem, čas hraje pro ty, kteří jsou připraveni,“ popsal Kulidakis dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

V průzkumech zatím bývalý premiér za Pavlem zaostává, a to i přesto, že vede intenzivní kampaň. „Kdyby chtěl poškodit Pavla a kdyby na to měl žaludek, řekne, že je agent, je to červená linie. Nechce si ale přiznat vlastní minulost,“ popsal komentátor Martin Schmarcz. Kdyby předseda hnutí prý uvedl, že je stejně „špinavý“, Pavla by tím poškodil. Na 700 tisíc hlasů ale podle něj není v jeho silách získat.

I podle bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla je kampaň vyostřená, a to na obou stranách. „Přímá volba nebyl šťastný krok, politici se chtěli zavděčit. Zdá se mi, že ty kampaně začínají být agresivní tak, jak je tomu i v USA. Další důsledek je, že rozdělují národ, do rodin vnášejí konflikt,“ sdělil Ladislav Špaček.

Ve vysílání CNN Prima NEWS doplnil, že by za prezidenta chtěl člověka, který této vysoké funkci navrátí důstojnost. „Úřad má specifikum v tom, že to je člověk a zároveň instituce. Člověk tedy svojí osobností reprezentuje celý úřad. Měl by to být člověk, který má respekt v zahraničí, vyzná se v domácí i zahraniční politice, rozumí občanům. Měl by to být sjednotitel. Kampaň zatím ale rozděluje,“ dodal Špaček.

Babiš a Pavel se ve středu potkají v debatě

Tagy: