Falešná pozitivita potrápila školáka z Budějovic hned třikrát. Čím si ji vysvětlit?

Antigenní test vás vyděsil pozitivním výsledkem, ale následný PCR test byl negativní? Jde o takzvanou falešnou pozitivitu. Ta hned třikrát po sobě potrápila stejného žáka při povinném školním testování. Jaké komplikace s sebou přináší taková situace a čím ji lze vysvětlit?

Kuriózní případ falešné pozitivity zažil jedenáctiletý Prokop z Českých Budějovic. „Nám se to stalo poprvé někdy v polovině prosince, kdy nám volali ze školy, že je syn pozitivní,“ popisuje otec chlapce Jan Štifter.

Následný PCR test ukázal, že je Prokop zdravý. Tahle situace by nebyla tolik výjimečná, pokud by se od té doby neopakovala ještě dvakrát. Kamarádi Prokopovi říkají, že je originální. A nezlobí se na něj, přestože jeho falešná pozitivita ovlivňuje chod celé třídy.

„Kdyby to bylo v pondělí, kdy jsme přišli poprvé v novém týdnu, pokračovala by výuka, jak má, ale jelikož je to už čtvrtý den, co jsme ve škole, musí nosit roušky, přestávky mají jindy než ostatní,“ vysvětluje žák církevní základní školy.

Antigenní testy fungují jako síto. V něm mohou uvíznout skutečně pozitivní, ale také lidé s falešnou pozitivitou. „Víme, že spolehlivost antigenních testů se pohybuje ve velmi širokém intervalu od 80 procent až ke 30 procentům, což je vlastně velmi nízká spolehlivost,“ připouští biochemik Libor Grubhoffer.

Podle odborníků se mohla u Prokopa uplatnit takzvaná zkřížená reaktivita protilátek proti jinému lidskému koronaviru. Jednoduše řečeno může být pozitivní na jiný vir. „Jiné lidské koronaviry způsobující běžné akutní respirační onemocnění jsou celkem čtyři,“ dodává Grubhoffer.

A z jakého důvodu se nositel takového viru zachytí v sítu testovaných? Screeningové testy, které jsou prováděny u na první pohled zdravé populace, mají být levné, bezpečné, snadno proveditelné a vysoce citlivé.

„Zachytí – když to řeknu lidově – každého, kdo je byť jen podezřelý,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice České Budějovice Květoslava Kotrbová. Všechny pak prověří konfirmační PCR test, na jehož výsledek se podle odborníků můžeme spolehnout.

Antigenní testy na koronavirus v jihočeských školách v minulém týdnu zachytily 234 pozitivních případů, tedy 15 setin ze všech testovaných. Z toho polovina se po PCR testování ukázala jako falešná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.