reklama

Hořejší: K očkování se vyjadřují exoti bez vědeckého poznání. Potřebujeme tvář kampaně

Vládě, opozici ani lékařským autoritám se stále nedaří přesvědčit dostatek Čechů k tomu, aby se nechali naočkovat proti covidu. „Měla by tady být jasná centrální tvář celé očkovací kampaně. Člověk, který se ničemu jinému nevěnuje,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší. Zároveň zkritizoval dosluhující vládu Andreje Babiše (ANO), která podle něj nemá odvahu dělat nepopulární rozhodnutí.

reklama

Covidová epidemie v Česku dál zrychluje – počet aktivních případů přesáhl 200 tisíc. Rovněž narůstá počet hospitalizovaných, kterých už je přes pět tisíc. Podíl očkovaných přitom stále nepřesahuje 60 procent. Navíc je potřeba přeočkovat desetitisíce lidí z rizikových skupin třetí dávkou.

To imunolog Václav Hořejší považuje za absolutní prioritu. „Efekt u takových lidí by se objevil již po týdnu,“ uvedl. Zároveň by se vydal rakouskou cestou, tedy že by zavedl na určitou dobu tvrdší lockdown, který by měl počty nakažených a hospitalizovaných částečně redukovat.

„Jsme v podobné situaci jako Rakousko, lockdown je radikální krok, jak snížit počet nakažených i hospitalizovaných. Dlouhodobě to ale situaci neřeší. Nezbytné je očkování,“ řekl. Současná vláda v demisi přísnější opatření v podobě tvrdého lockdownu zavádět nechce. Podle Hořejšího je to tím, že nemá odvahu.

„Chybí odvaha k radikálnímu rozhodnutí, jako to dělají třeba v Izraeli nebo v Rakousku. Neuvažujme o tom tak, jako bychom teď měli dvě vlády. Máme tady jednu vládu a je jedno, že v demisi. Tento kabinet má vládnout a rozhodovat,“ řekl Hořejší s tím, že budoucí vláda Petra Fialy (ODS) by vzhledem k možným neshodám s prezidentem Milošem Zemanem nebo kvůli jeho zdravotním komplikacím mohla vládnout až za dlouhé měsíce.

Vzít si příklad z Portugalska?

„Kabinet Andreje Babiše nemusí brát po volbách na nic ohledy. Za čtyři roky na to stejně zapomeneme. Proto nechápu, že se nechová odvážně. Udělat alespoň něco podobného jako Rakousko a zavést do budoucna povinné očkování by byl správný krok,“ dodal imunolog.

Podobně jako další odborníci zkritizoval také vládní očkovací kampaň. „V Česku se k očkování chaoticky vyjadřují různí exoti v naprostém rozporu s vědeckým poznáním. Měla by tady být jasná centrální tvář celé očkovací kampaně. Člověk, který se nevěnuje ničemu jinému než vysvětlování veřejnosti, objíždění regionů a zařizování věcí,“ zmínil Hořejší.

Země, ze které by si podle něj Česko mělo vzít příklad, je například Portugalsko. Tam se vedení týmu pro vakcinaci od února ujal viceadmirál Henrique Gouveia e Melo. Devět měsíců poté se Portugalsko stalo nejproočkovanější zemí v EU, druhou dávku vakcíny už absolvovalo téměř 90 procent Portugalců. Na rozdíl od většiny zemí Evropy tak Portugalsko nečelí výraznému podzimnímu nárůstu počtu nakažených koronavirem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama