Kocáb: Práskačství mi je z duše odporné. Nedokázal jsem udat ani ruského oligarchu

V posledních měsících se v české společnosti vedou vášnivé diskuse o tom, jak bojovat s proruskými dezinformacemi, které se šíří do kyberprostoru. Vláda dokonce v dubnu vytvořila speciální protidezinformační web, který mimo jiné nabádá veřejnost k nahlašování lživých zpráv. Například herní vývojář Daniel Vávra to považuje za výzvu k „práskání“. Podle skladatele Michaela Kocába je však celá věc o něco složitější.

„Možná ti není příjemné někoho ‚nahlašovat‘, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR,“ radí vládní web Braňme Česko, který „bojuje proti ruským lžím“.

Někteří kritici to považují za výzvu k „bonzování“. „Když vláda založí stránku, kde vyzývá občany, aby udávali lidi na policii, ničemu to nepomáhá,“ kritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS Daniel Vávra. Pro Michaela Kocába je velmi těžké posoudit, co se dá ještě považovat za upozorňování na nepravosti v rámci národního zájmu a co už je udávání.

„Nejtěžší otázka. Práskačství je mi z duše odporné. Nebyl jsem ani schopen napráskat svého souseda – ruského oligarchu. Na druhou stranu se musíme tomu drtivému živlu (Rusku, pozn. red.) bránit. Odkázal bych to do oblasti vlastního svědomí a integrity. Já jako Kocáb už práskat schopen nejsem,“ řekl skladatel a bývalý politik.

Své názory zastává na základě zkušeností s totalitním režimem v Československu. „Mě vyučili komouši. Když se člověk v práskačskym režimu narodil, ten prvek se mu prostě nadobro zhnusí,“ dodal Kocáb.

Dodržujme Ústavu, vyzývá Vávra

Vávra, který se tématům dezinformací či svobody projevu věnuje dlouhodobě, znovu vládu vyzval, aby se v této otázce řídila především již existujícími zákony. „Máme tady zákony v čele s Ústavou, kterou se systém nyní neřídí. Naše vláda pokoutně obchází pravidla,“ řekl.

Známý herní vývojář vládu často viní z cenzury. Například na konci února hlasitě kritizoval rozhodnutí tuzemského internetového sdružení CZ.NIC, které tehdy po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě údajného doporučení vlády zablokovalo osm webů – prý v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však v reakci na mazání webů uvedl, že kroky CZ.NIC neodpovídají materiálu, který projednávala vláda. Kabinet se ovšem netají tím, že by chtěl v současné situaci omezovat prostor proruských dezinformačních webů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) již v březnu potvrdil, že vláda na základě ruské invaze chystá zákon, díky němuž je bude možné vypnout.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.