reklama

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama

„Nedával bych to jako podmínku pro sestavení vlády, ale jako poslanec to prosazovat budu. U ANO názorová kontinuita není, někteří jejich poslanci jsou předkladateli toho zákona, který jsem připodepsal,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Pro sňatky gayů a lesbiček jsou i Piráti.

S manželstvím pro všechny by neměl problém ani lídr Přísahy Robert Šlachta. „Neměl bych s manželstvím problém. Tato republika má ale mnohem vážnější problémy k řešení,“ prohlásil.

Některé strany mají volné hlasování. To platí především o koalici Spolu, kde proti jsou dlouhodobě ODS a lidovci, zatímco pro je TOP 09.

Fiala: Je to svědomí každého

„Je to věc svědomí každého poslance, každý má volnost hlasování. Můj hlas bude jeden – nebudu hlasovat pro takové řešení. Ale koalice Spolu má v etických otázkách volné hlasování,“ prohlásil v debatě šéf ODS Petr Fiala.

Proti manželství pro všechny naopak dlouhodobě vystupuje například SPD.

„Manželství je svazkem muže a ženy, pokud se podíváte do slovníku naučných slov, slovo manžel znamená muž a žena, takže to vyplývá z logiky. Proti registrovanému partnerství nic nemáme,“ řekl v debatě Okamura s tím, že sňatky homosexuálů by neměly být na stejné úrovni jako sňatky heterosexuálů.

„Práva ano, ale v hnutí máme různé názory. Partnerství a manželství určitě ne. A nechceme tu 50 pohlaví,“ prohlásil šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš.

Filip: Jako první jsme zrušili stíhání homosexuálů

Proti je i KSČM. „Respektujeme, že manželství je svazek muže a ženy, pokud jde o stejná práva. Ty lze zajistit v rámci registrovaného partnerství. Československo bylo v roce 1961 prvním státem na světě, kde se zrušilo trestní stíhání homosexuality. Pokud chtějí žít stejnopohlavní společně, ať je to podle registrovaného partnerství, je tu biologický rozdíl,“ uvedl v debatě lídr komunistů Vojtěch Filip.

Ačkoliv srovnatelná práva prosazuje i šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková, tak v tomto tématu to podle ní úplně neplatí.

„Nicméně tady je neustále tlak na slovo manželství, což je pro nás nepřijatelné. Aby nás náhodou někdo nenařkl z homofobie, jeden náš lídr jednoho kraje je sám z gay komunity, ale manželství pro stejnopohlavní páry neprosazuje,“ řekla šéfka Trikolóry.

Tagy:
homosexuálové debata CNN Prima NEWS registrované partnerství sňatky homosexuálů Česko hledá premiéra

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama