Česko hledá premiéra: Velká předvolební debata, A. Babiš, P. Fiala, V. Rakušan, T. Okamura, V. Filip, J. Hamáček, Z. M. Zahradníková, R. Šlachta - 26.9. v 20:00
Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.
„Nedával bych to jako podmínku pro sestavení vlády, ale jako poslanec to prosazovat budu. U ANO názorová kontinuita není, někteří jejich poslanci jsou předkladateli toho zákona, který jsem připodepsal,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Pro sňatky gayů a lesbiček jsou i Piráti.
S manželstvím pro všechny by neměl problém ani lídr Přísahy Robert Šlachta. „Neměl bych s manželstvím problém. Tato republika má ale mnohem vážnější problémy k řešení,“ prohlásil.
Některé strany mají volné hlasování. To platí především o koalici Spolu, kde proti jsou dlouhodobě ODS a lidovci, zatímco pro je TOP 09.
Fiala: Je to svědomí každého
„Je to věc svědomí každého poslance, každý má volnost hlasování. Můj hlas bude jeden – nebudu hlasovat pro takové řešení. Ale koalice Spolu má v etických otázkách volné hlasování,“ prohlásil v debatě šéf ODS Petr Fiala.
Proti manželství pro všechny naopak dlouhodobě vystupuje například SPD.
„Manželství je svazkem muže a ženy, pokud se podíváte do slovníku naučných slov, slovo manžel znamená muž a žena, takže to vyplývá z logiky. Proti registrovanému partnerství nic nemáme,“ řekl v debatě Okamura s tím, že sňatky homosexuálů by neměly být na stejné úrovni jako sňatky heterosexuálů.
„Práva ano, ale v hnutí máme různé názory. Partnerství a manželství určitě ne. A nechceme tu 50 pohlaví,“ prohlásil šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš.
Filip: Jako první jsme zrušili stíhání homosexuálů
Proti je i KSČM. „Respektujeme, že manželství je svazek muže a ženy, pokud jde o stejná práva. Ty lze zajistit v rámci registrovaného partnerství. Československo bylo v roce 1961 prvním státem na světě, kde se zrušilo trestní stíhání homosexuality. Pokud chtějí žít stejnopohlavní společně, ať je to podle registrovaného partnerství, je tu biologický rozdíl,“ uvedl v debatě lídr komunistů Vojtěch Filip.
Ačkoliv srovnatelná práva prosazuje i šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková, tak v tomto tématu to podle ní úplně neplatí.
„Nicméně tady je neustále tlak na slovo manželství, což je pro nás nepřijatelné. Aby nás náhodou někdo nenařkl z homofobie, jeden náš lídr jednoho kraje je sám z gay komunity, ale manželství pro stejnopohlavní páry neprosazuje,“ řekla šéfka Trikolóry.