Česká republika nemá dostatek vakcíny na očkování proti covidu. Ve Sněmovně při debatě o prodloužení nouzového stavu to přiznal premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je potřeba, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) urychleně schválila vakcínu britské firmy AstraZeneca.
Vláda žádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 21. února. Jako první v úvodu středeční debaty vystoupil premiér. „Stále máme velký počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče,“ řekl.
Blatný: Rezervace k očkování se změní. Termínů bude méně, rozhodovat bude věk
Od pátku 22. ledna se změní rezervační systém k očkování. SMS zpráva s druhým kódem PIN zájemcům přijde až ve chvíli, kdy bude volný termín. „Těch ale bude v příštích třech týdnech o 20 až 25 procent méně,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Náš hlavní problém je, že nemáme dostatek vakcíny. Poptávka je obrovská, dodávky váznou,“ přiznal premiér. Evropská agentura pro léčivé přípravky má podle něj urychleně schválit vakcínu britské firmy AstraZeneca. Touto vakcínu se očkuje například už ve Velké Británii. Schválení vakcíny pro EU má proběhnout na konci ledna.
Česká republika má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony vakcín, 12 milionů dávek má pak Česko dostat od společností Pfizer a BioNTech a necelé dva miliony od Moderny.
To, že je nedostatek vakcín, potvrdil ve středu ráno i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V příštích třech týdnech kvůli tomu podle Blatného dojde ke snížení počtu dostupných termínů na očkování.
„Naše vláda dělá vše, aby dodávky byly v plné výši obnoveny. Pro příští tři týdny je ale nutné počítat se snížením očkovacích termínů o 20 až 25 procent,“ řekl šéf resortu zdravotnictví. Od poloviny února by měl být podle Blatného současný výpadek kompenzován.
V nouzovém stavu žijeme už 180 dnů, kritizuje opozice
Babiš i Blatný ve středu apelovali na poslance, aby prodloužení nouzového stavu schválili. „Bez nouzového stavu nelze efektivně a rychle přijímat protiepidemická omezení. Přitom tato opatření jsou klíčová. Ve chvíli, kdy přestane platit nouzový stav, musíme navrátit ventilátory a lůžka do státních rezerv. Nebude možné nasadit vojáky do nemocnic,“ vyjmenoval Blatný.
Část opozice už se nechala slyšet, že nouzový stav nepodpoří. „Jsme si vědomi toho, jak situace vypadá, jaký je tlak na zdravotníky, kteří bojují v první linii, jsou v těžké situaci. Vláda jim to nijak neulehčuje, nepomáhá jim. Nejsme spokojeni s tím, jak vypadá očkovací strategie,“ kritizoval šéf ODS Petr Fiala.
„V nouzovém stavu už žijeme kolem 180 dnů, někteří podnikatelé mají už pět měsíců uzavřeny provozovny a nemohou si vydělávat. Žádáte nás, milá vládo, o spoluzodpovědnost. Pokud má někdo převzít spoluzodpovědnost, musí být součástí řešení a jeho návrhy musí být vyslyšeny, aby s ním byla vedena diskuse a nebylo to jen naoko,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Vláda se tak bude muset opět spolehnout na hlasy komunistů, ANO a ČSSD totiž nemají dostatek hlasů. KSČM však dala kabinetu ultimátum. Podporu nouzového stavu podmiňuje otevřením prvního stupně základních škol, posledních ročníků základních škol a maturitních ročníků od února. Od 29. ledna by se pak podle komunistů měly otevřít lyžařské areály.