Hejty na dopravu
Od zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu do Česka přišlo podle odhadů kolem tří set tisíc uprchlíků. Téměř polovina z nich jsou děti, čtyři pětiny dospělých tvoří ženy. Těm registrovaným stát finančně vypomáhá a pomoc většinou nabízejí i kraje a obce, například formou bezplatné městské hromadné dopravy. Objevuje se ale čím dál víc Čechů, kteří běžencům takové výhody závidějí.
Například v Českých Budějovicích mohou už několik týdnů jezdit uprchlíci městskou hromadnou dopravou zdarma. A to až do konce tohoto roku.
Válka na Ukrajině
Přestože Dopravní podnik města České Budějovice pomáhá cíleně pouze uprchlíkům, kteří do jihočeské metropole přišli z Ukrajiny kvůli válečnému konfliktu, najdou se mezi místními lidmi i tací, kteří jim tyto „výhody“ závidí.
Tady jsou některé z reakcí na sociálních sítích: „Jen jim ukažte, že se budou tady mít jako prasata v žitě.“ „To si vážně děláte p**el? Z jakého titulu je přepravujete zdarma v rámci běžné dopravy a v rámci mírového stavu naší země, kdy porušujete práva a povinnosti naší Ústavy a občanů, kteří si platí obecné jízdné?“ „To je ale hnus tohle. Pomáhat beru, ale proč mají mít takové výhody?“
Aby se pomoc nedala zneužít, je třeba mít k bezplatné jízdě průkaz. K jeho získání musí uprchlíci předložit cestovní pas s válečným vízem. Běženců, kteří pomocné gesto v Českých Budějovicích přijali, je pouze několik stovek. Mezi nimi pětasedmdesátiletý Aleksandr, který sem přišel z Oděsy za svou neteří.
„Všichni mu finančně pomáháme, ale prostě jako jakýkoliv člověk chce vést i samostatný život, takto může kdykoliv sednout (do dopravního prostředku), odjet a něco si vyřídit,“ vysvětluje jeho krajanka Viktorija Morozoffová.
Zanadávat si v hospodě
Stejně jako v Českých Budějovicích to funguje i v Brně. I zde mohou jezdit zdarma pouze ti, kteří opustili Ukrajinu během válečného konfliktu.
Na dotaz CNN Prima NEWS se oslovený muž a žena shodli, že se jedná o hezké gesto „jak uprchlíkům pomoci, když už nic jiného nemůžeme dělat“. Někteří lidé situaci chápou. Jiní si zanadávají v hospodě, nebo najdou prostor na sociálních sítích.
„To, že je válka poměrně blízko, vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Tyto projevy na sociálních sítích jsou vlastně kompenzací,“ vysvětluje odbornice v oboru psychologie Veronika Chytilová.
V Česku také žije mnoho lidí, kteří jsou aktuálně v tíživé životní situaci. „Potřebovali by od města dostat byt a třeba se o to snaží rok, dva a pořád nic. A najednou někdo přijde a předběhne je,“ dodává Chytilová. Taková situace pak vede k frustraci, kterou si lidé vybíjejí právě i na uprchlících.
Uprchlíky ale jednoznačně hájí ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš: „Ti lidé netoužili po tom mít zde zdarma vstupenku do zoo nebo jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Situace je u nich doma vážná a to málo, co jim můžeme dát, nás jako společnost nepoškodí,“ říká.