Pěsti na ledě. Hráči New Yorku Rangers a Washingtonu se brutálně servali

Bitka mezi Garnetem Hahawayem z Washingtonu (v bílém) a Philem Di Giuseppem z Rangers (v modrém).

Bitvy v zápase NHL mezi New York Rangers a Washingtonem (zdroj: AP)

Odplata za zranění týmové hvězdy, šest bitek, 141 trestných minut, vyhození prezidenta klubu a hattrick washingtonského útočníka den poté, co mu zemřel otec. Vypjaté utkání kanadsko-americké hokejové NHL mezi New Yorkem Rangers a Washingtonem Capitals nabídlo divákům snad vše, co si od nejlepší světové ligy slibují. A to včetně krve, osobního vyřizování účtů a zákulisních rošád.

Hokejisté jsou známí tím, že pokud někdo ze soupeřů nevybíravě atakuje či zraní někoho ze spoluhráčů, přijde odplata. Celý příběh, který má snad pět hlavních postav, začal už během úterního duelu ve slavné Madison Square Garden. Během druhé třetiny na sebe strhl pozornost známý washingtonský bouřlivák Tom Wilson, o kterém se ví, že pro tvrdou ránu nejde daleko.

Zranění útočné hvězdy

Krátce před polovinou zápasu bylo při přesilovce domácích najednou vidět, jak Wilson drží u ledu hlavu ruského útočníka „jezdců“ Pavla Bučneviče. Toho automaticky přijeli bránit spoluhráči a strhla se hromadná šarvátka za brankou washingtonského brankáře Vítka Vaněčka. Z potyčky najednou vyplul Wilson, který praštil o led s útočnou hvězdou Rangers Artěmijem Panarinem.

Jak se později ukázalo, sezona pro Panarina předčasně skončila kvůli nespecifikovanému zranění v dolní části těla. A to nemohli hráči Rangers nechat jen tak. V odvetě v noci ze středy na čtvrtek se tak stalo to, co všichni očekávali. Na úvodní buly nastoupili místo ofenzivních lídrů první formace borci ze třetí či čtvrté útočné řady. A hned jak padl kotouč na led, shodili rukavice.

Poté, co se tři dvojičky dopraly a hráči se odebrali na trestnou lavici, se začalo hrát znovu. Jenže po necelé minutě naskočil do zápasu také Wilson. Jen co se dotkl kotouče, atakoval ho obránce Rangers Brendan Smith. V tu chvíli již bez rukavic připravený pomstít svého zraněného parťáka Panarina. Půlminutové zápolení ukončili rozhodčí a oba aktéři projeli otevřenými dvířky za již vyloučenými spoluhráči.

Napjatá atmosféra vyhecovala k pěstním soubojů i další. Po buly v obranném pásmu Washingtonu se do sebe pustili Anthony Bitetto z Rangers a na druhé straně Rakušan Michael Raffl. Jen co jejich bitva ustala, rozhodčí vhazovaní opakovali. Nečekali, že se do sebe ihned pustí i hráči, kteří jsou známí spíše svou šikovností před brankou soupeře než ostrými zákroky.

Přeplněná trestná lavice

Poté, co se poprali i Ryan Strome a Lars Eller, obletěla sociální sítě fotografie z trestné lavice Washingtonu, na níž se těsní šest urostlých mužů na bruslích. Těžko říci, zda by se do vyhrazeného prostoru ještě někdo vešel. Všichni si své tresty odpykali a vrátili se do zápasu. Wilsona ale do konce třetiny čekal ještě jeden střet s Kevinem Rooneym.

Vzpomínkový hattrick na zesnulého otce

Na začátku druhé části ale začal svůj velký večer útočník týmu z hlavního amerického města T. J. Oshie. Kvůli smrti otce totiž první duel s Rangers vynechal. Jako vzpomínku na Tima Oshiea si hráči vyzdobili helmy černou samolepkou s nápisem „Coach“, jak se otci současného tahouna Washingtonu přezdívalo.

Přibližně den po tragické události už ale T. J. Oshie stál opět na bruslích. Památku zesnulého táty nakonec uctil hattrickem a vítězstvím svého týmu 4:2. Po závěrečné trefě do prázdné newyorské branky ho obklopili spoluhráči a ve velkém klubku s ním prožívali nával emocí. „Přišlo mi, že potřebuje obejmout,“ popsal švédský útočník Nicklas Bäckström, který amerického parťáka později sevřel v náruči: „Řekl jsem mu, že je nejsilnější člověk, jakého znám.“

Nutno dodat, že během zápasu se stále ještě vylučovalo. Například Bučnevič dostal trest do konce utkání. Sečteno a podrženo, rozhodčí rozdali celkem 141 trestných minut.

Premiérová trefa a výměna prezidenta

Trochu ve stínu nejrůznějších bitek, odplat a vzpomínkového hattricku tak zůstal premiérový gól v NHL útočníka Rangers Morgana Barrona a zejména rošáda ve vedení celku z Manhattanu. Před středeční půlnocí našeho času se totiž objevila zpráva, že klub vyhodil generálního manažera Jeffa Gortona a prezidenta Johna Davidsona.

Vzhledem ke zlepšujícím se výkonům týmu trenéra Davida Quinna šlo o nečekaný krok, který u fanoušků vyvolal velmi kritické reakce. Majitel Jim Dolan se tak ale rozhodl. Obě volná místa nyní zaplní dosavadní asistent generálního manažera Chris Drury, který by měl zůstat na pozici generálního manažera. O prezidentovi není jasno, ale proslýchá se, že Dolan by si přál klubovou legendu Marka Messiera.

Kdo bude šéfovat českým hokejistům Liboru Hájkovi a Filipu Chytilovi ve službách „jezdců“, tak není jasné. Pro český hokej je teď daleko podstatnější, že se zapojí do přípravy národního týmu na nadcházející mistrovství světa v lotyšské Rize. Boje o slavný Stanley Cup se jich totiž týkat nebudou.

smrt trest NHL hokej USA Artěmij Panarin sport bitka New York Rangers hattrick Washington Capitals Tom Wilson T.J. Oshie