Piráti by po prohře měli vyměnit vedení. Lipavský je vytrucovaný ministr, říká Svoboda

Jan Lipavský (Piráti) je vytrucovaný ministr a bude si muset zjednat respekt ministerstva i zahraničních kolegů, řekl o novém ministrovi zahraničí v pořadu K věci bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Jako člen lidovců zažil, když strana vypadla v roce 2010 ze Sněmovny. Piráti sice letos takovou katastrofou projít nemuseli, přesto ve volbách ztratili velkou část poslanců. Svoboda v takovém případě radí vyměnit vedení.

Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových volbách se ziskem 37 mandátů. Jenže Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, kvůli preferenčním hlasům pro Starosty získali jen čtyři poslance. Předtím jich měli 22. Strana si bude v lednu volit vedení a podle Cyrila Svobody by měla přijít změna i na postu předsedy, který obhajuje Ivan Bartoš.

„Vždy pomůže, když se po prohře vymění vedení. Voličům se říká, že teď jsou tady ti, kteří nemají s prohrou nic společného. Platí to obecně, nechci dávat rady konkrétně Pirátům. Když jsme jako lidovci vypadli ze Sněmovny, obměnili jsme vedení kompletně až na Pavla Svobodu. Straně to pomohlo,“ poradil exministr zahraniční a vnitra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Svoboda měl na mysli volby v roce 2010, kdy KDU-ČSL vypadla ze Sněmovny poprvé v dějinách samostatné České republiky. Hlasy jí přebrala především nově vzniklá TOP 09 Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. Svoboda jako tehdejší předseda jen pár hodin po krachu oznámil, že na svůj post rezignuje. Následně stranu dočasně vedla Michaela Šojdrová, na podzim byl novým předsedou zvolen Pavel Bělobrádek.

Wagenknecht versus Bartoš

Piráti o svém vedení budou jednat on-line 8. ledna. Funkci místopředsedů nebudou obhajovat Olga Richterová, Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Poslední místopředseda Martin Kučera na post koncem listopadu rezignoval. Na předsedu bude kandidovat dosavadní šéf Ivan Bartoš, už jistým jeho soupeřem je senátor Lukáš Wagenknecht.

Piráti jsou součastí vládní koalice a v pátek budou jmenovaní jejich tři ministři – Ivan Bartoš (místní rozvoj a digitalizace), Jan Lipavský (zahraničí) a Michal Šalomoun (ministr pro legislativu). Nejvíce debat bylo kolem Lipavského, který je trnem v oku prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten Lipavského nejdříve nechtěl jmenovat vůbec, důvodem bylo slabé vzdělání (Lipavský má bakalářský titul, pozn. red.) nebo rozdílné názory na některá zahraniční témata. Nakonec ale změnil názor.

„Je dobré, když má ministr pevné názory a stojí si za nimi, ale důležitější bude si získat autoritu. Nejen doma, musí ho brát s respektem i ostatní šéfové diplomacie,“ poradil 36letému Lipavskému Svoboda, který byl jedním z jeho předchůdců. „Věk nehraje roli, není to ani o vzdělání. Buď to ve vás je, nebo ne. Autoritu si musí získat sám,“ podotkl.

Lipavský si musí získat důvěru české diplomacie

Jak si Lipavský v čele resortu povede, nechtěl Svoboda příliš předpovídat. „Je vytrucovaný ministr a budu rád, když se ukáže, že jeho jmenování bylo dobré. Jsem rád, že premiér Fiala uspěl se svým jednáním a bude mít kompletní vládu. Na Lipavského budou upřeny pohledy nejen politiků a médií. Nechci ale dopředu říkat nějaký soud,“ konstatoval s tím, že po premiérovi Fialovi bude v očích běžné veřejnosti možná druhým nejznámějším členem vlády.

A co musí Lipavský udělat ze všeho nejdříve? „Získat si důvěru Černínského paláce a české diplomacie. To není jednoduché, sám s tím mám zkušenosti. Navíc budeme po Francii předsedat Evropské unii a všichni budou ministry těchto zemí porovnávat. To je šance vyrůst. Důležité je být dobrým vyjednavačem,“ poradil Svoboda, který byl šéfem české diplomacie od července 2002 do září 2006.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.