Po Karlových Varech pobíhají divočáci. Lesníci je chtějí chytat do pastí

Rozryté parky a nečekaně blízká setkání se zahnutými zuby. To teď zažívají obyvatelé mnohých měst v souvislosti s divočáky. Ti se přes zimu stahují za potravou z lesů právě do obydlených lokalit. Obce se s nimi proto snaží všemožně vypořádat. Například v Karlových Varech nezabraly ani naháňky, na řadu proto přišly pasti.

„Divočák přijde, šlápne na prkýnko, protože se jde nažrat, a past se spustí,“ popisuje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Stanislav Dvořák odchytovou klec. Tu mohou místní i turisté zahlédnout v blízkosti zahrádkářské kolonie, kde divočáci páchají největší škody.

Odchytová klec na divočáky je zhruba dva metry dlouhá, metr třicet vysoká, vyrobená z kari sítí a z kovových profilů. Taková srnka by se do ní chytit neměla. A pokud by se ji rozhodl prozkoumat například zvědavý pes, je klec pod neustálým dohledem kamery. Podle odhadů by v ní měsíčně mohlo skončit až deset divočáků.

Jejich odchytu přitom předcházely i další pokusy, jak jejich stavy v karlovarských lesích snížit. V listopadu například myslivci divoká prasata naháněli. Neúspěšně, na lidi už jsou zvyklá. „Divočáci si z nás dělali více méně srandu, takže jsme je nebyli schopni vyhnat na střelce a odlovit,“ doplnil Dvořák.

O nebojácnosti kňourů a bachyň dobře vědí i zahrádkáři. Záhony jim divočáci plundrují zejména na jaře a na podzim. „Aktivní obranou je zabezpečit kari sítěmi obvodové oplocení zahrádek,“ poradil předseda Českého zahrádkářského svazu Karlovy Vary Jan März. A když – třeba jako nyní v zimě – není na zahrádkách co sežrat hledají divočáci potravu přímo ve městech. Lidí se přitom nebojí.

„Ráno chodím s pejskem a už jsem je dvakrát zahlídl, takže jsme je raději obešli, ale bojím se,“ uvedl jeden z obyvatel. Podle myslivců ale stačí divočáky neprovokovat a neštvat proti nim venčené psy. Ze setkání překvapených lidí s divokými prasaty nebo jejich zahlédnutí ve městě následně vznikají i zajímavá videa.

A ještě jeden čerstvý ranní pozdrav ze Sládkovky! Našlapujte opatrně, Maruna snídá.

Posted by Klíše Střížovický vrch I Klíšeberg on Saturday, January 22, 2022

Pokud sami máte podobné video nebo se obec, ve které žijete, snaží s divočáky vypořádat nějakým svérázným způsobem, nenechávejte si to pro sebe a napište nám na email zpravy@iprima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.