PŘEHLEDNĚ: Nový bodový systém. Za co vám bude hrozit ztráta řidičáku či tučná pokuta?

Řidiči si budou muset brzy začít dávat ještě větší pozor na některá provinění za volantem. Ministerstvo dopravy nedávno představilo nový bodový systém, který by měl začít platit již od roku 2024, a za nejzávažnější prohřešky bude nově platit přísný systém „dvakrát a dost“, kdy šofér může přijít rovnou o šest bodů z dvanácti. Změnila se ale také výše pokut a další tresty. Podívejte se proto, jak se budou nově nejtěžší přečiny řešit.

Řízení pod vlivem alkoholu

Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje podle ministerstva správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky dopravních nehod ukazují, že v roce 2021 došlo na našich silnicích k více než 4 700 nehodám, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem nebo drogami. Zemřelo při nich 49 lidí. Více než polovina z takto provinilých řidičů navíc měla v krvi přes 1,5 promile alkoholu.

„Lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či drog jsou jednoznačnými piráty silnic, kteří nemají v provozu co dělat. Proto zůstává alkohol stále mezi nejvážnějšími přestupky,“ píše ministerstvo na Facebooku. V novém bodovém systému by to mělo být postihnuté takto:

 • 6 bodů
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 20 000 Kč)
 • zákaz řízení na 6 až 18 měsíců (nyní 6 až 12 měsíců)

Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky...

Posted by Ministerstvo dopravy on Thursday, August 4, 2022

Odmítnutí testu na alkohol

„Nikomu se nesmí vyplácet obcházet zákon. Proto v novém bodovém systému chystáme přísnější postihy i pro ty, kteří chtějí využívat mezer v zákonech a cíleně se vyhýbají dechové zkoušce,“ píše ministerstvo. Ve správním řízení bude horní hranice finanční sankce i zákazu řízení ještě tvrdší než u zjištění alkoholu v krvi, konkrétně až 75 000 Kč a až tři roky zákazu řízení. Konkrétně:

 • 6 bodů (nyní 7)
 • pokuta ve správním řízení 25 000 až 75 000 korun (nyní 25 000 až 50 000 Kč)
 • zákaz řízení 18 až 36 měsíců (nyní 12 až 24 měsíců)

▶️NOVÝ BODOVÝ SYSTÉM - ODMÍTNUTÍ TESTU NA ALKOHOL NEBO DROGY◀️ Nikomu se nesmí vyplácet obcházet zákon.☝️ Proto v...

Posted by Ministerstvo dopravy on Wednesday, August 3, 2022

Jízda na červenou

Neoprávněná jízda na červenou způsobuje na silnicích řadu nebezpečných situací. Proto u nového bodového systému počítá rezort s postihem tohoto přečinu následujícím způsobem:

 • 6 bodů
 • pokuta na místě 5 000 korun
 • pokuta ve správním řízení až 25 000 korun

Neoprávněná jízda na červenou🔴 způsobuje na našich silnicích řadu nebezpečných situací. Proto i v návrhu nového...

Posted by Ministerstvo dopravy on Friday, August 5, 2022

Otáčení, couvání, jízda v protisměru

Nesprávné otáčení nebo couvání patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. A na dálnicích je takové chování dvakrát tolik nebezpečné. „Proto i v novém bodovém systému počítáme s nejvyšší bodovou sazbou za tento přečin,“ píše rezort.

 • 6 bodů
 • bloková pokuta 5 000 korun
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 5 000 až 10 000 Kč)

Nesprávné otáčení nebo couvání ↪️🚗 patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. A na dálnicích je takové chování...

Posted by Ministerstvo dopravy on Monday, August 8, 2022

Vjezd na železniční přejezd

„Řidič, který vjede přes zákaz na železniční přejezd, ohrožuje nejen sebe, ale i cestující na železnici. Proto v návrhu nového bodového systému počítáme s přísnými sankcemi za toto nebezpečné chování,“ uvádí rezort. Konkrétně navrhuje:

 • 6 bodů
 • bloková pokuta 5 000 korun
 • pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 5 000 Kč)

Řidič, který vjede přes zákaz na železniční přejezd🛤, ohrožuje nejen sebe, ale i cestující na železnici. Proto v návrhu...

Posted by Ministerstvo dopravy on Tuesday, August 9, 2022

Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do deseti kilometrů v hodině nad povolený limit. Zde se horní hranice pokuty na místě snižuje z 2 000 na 1 500 korun a body se nezapisují. Celý přehled najdete zde.

Tagy: