reklama

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

reklama

Přibližně 85 procent z více než 909 000 dosud infikovaných už se uzdravilo. Aktuálně nemocných je 126 561 osob. S covidem zemřelo v Česku od počátku epidemie 14 820 lidí. Od začátku roku počet úmrtí stoupl o 2 923 případů. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý klesl na 6 608 z pondělních téměř 7 000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, se na začátku ledna dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. Na stejné či vyšší hodnotě jako toto úterý bylo reprodukční číslo naposledy minulou středu.

K tématu

Index PES sleduje kromě reprodukčního čísla také průměr nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a 14denní průměr nakažených mezi seniory. Čtvrtým hodnoceným kritériem je podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. S výjimkou reprodukčního čísla se zbylé tři ukazatele v úterý oproti pondělku zlepšily.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu bude ve středu jednat Ústřední krizový štáb. Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování.

Kdy přejdeme na 4. stupeň PES?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích více než 3 000 lidí. Podle posledních dostupných údajů je v současnosti hospitalizovaných 6 608.

Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) pak mluví o hranici 2 000 nakažených denně, které je nutné dosáhnout, aby bylo možné přejít do nižšího stupně protiepidemického systému PES. Před rychlým rozvolněním opatření varoval také prezident České lékařské komory Milan Kubek a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému typu koronaviru. Přednost mají zdravotníci a senioři. Ve středu se proti nemoci COVID-19 nechá naočkovat prezident Miloš Zeman. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama