Bolestné vzpomínky na zesnulé Čechy ve Francii: Rozdávali radost, je to velká ztráta

Rodina, přátelé a známí stále truchlí nad ztrátou dvou Čechů, kteří tragicky zahynuli ve francouzských Alpách. Lidé na pietní místo ve Žďáru nad Sázavou nosí květiny a zapalují zde svíčky. Podle odborníků na pohyb v horách dvojice při přechodu alpského ledovce pravděpodobně neudělala chybu.

Na schodech budovy žďárské zdravotnické školy stále přibývají zapálené svíčky a květiny. Na muže, který zde učil, vzpomíná snad každý v dobrém.

„Vzpomínám na něj jako na usměvavého člověka. Rozdával lidem radost,“ říká mladá žena, která na pietní místo přišla na učitele zavzpomínat. Její vrstevnice potvrzuje: „Učil mě čtyři roky. Byl to člověk, který rozdával úsměv.“

„Každý, kdo ho znal, vám řekne, že byl hrozně pozitivní, pozitivní energie šla i z něj, byl to skvělý člověk,“ popisuje žena, která na škole studovala prý zhruba před sedmi lety. Další příchozí dodává: „Člověk se s tím bude muset nějak vyrovnat. Tak snad už jsou v nebi a bude jim dobře.“

„Určitě to byli asi nejpohodovější lidi, které jsem znala. Nejlepší učitel, kterého si můžete vůbec představit,“ smutní další.

A podobnou povahu měla prý i jeho partnerka, která pracovala jako rehabilitační sestra v nemocnici v Novém Městě na Moravě. „Je nám líto tragické události, pracovala pro nás několik let a pro její kolegy to je velmi bolestná ztráta,“ uvádí mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

Hory byly jejich vášeň

Oba byli podle místních nadšení a poměrně zdatní sportovci, muž pořádal cyklistické kurzy. Hory byly jejich společnou vášní. Podle odborníků zřejmě neudělali v horách žádnou chybu.

„Mohlo se stát, že vstoupili na trhlinu třeba 30 metrů od sebe, ale byla prostě podélná. A oni se do ní zřítili naráz,“ přemýšlí horolezec Radek Jaroš, pokořitel několika osmitisícovek. Předseda České asociace horských vůdců Josef Šimůnek ho doplňuje: „Pohyb na ledovci ve dvou je poměrně obvyklá záležitost. Není to v žádném případě pochybení stran bezpečnosti. Samozřejmě ti lidé musí být navázáni.“

A to podle vyšetřovatelů byli. I tak představuje náročný horský terén určité riziko a zřítit se do ledové průrvy může i nejlepší horský vůdce. „Trhliny na ledovcích společně s lavinami jsou hodně nepříjemná, nebezpečná věc, která se velice těžko odhaduje,“ podotýká Jaroš.

Muž a žena byli nalezeni mrtví v nadmořské výšce 3 900 metrů na dně asi 30 metrů hluboké ledové průrvy na severní stěně hory Barre des Écrins, nejvyššího vrcholu Dauphinských Alp, masivu ležícího zhruba 170 kilometrů severně od Marseille. Podle předběžného závěru vyšetřování šlo o nešťastnou událost.

Tagy:
Francie Alpy ledovec Vysočina Radek Jaroš Žďár nad Sázavou Marseille okres Žďár nad Sázavou Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace Josef Šimůnek Česká asociace horských vůdců

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

04:50

Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.