reklama

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Ženy, muži, senioři, studenti i lidé ve středním věku. Během půlhodinové návštěvy štáb CNN Prima NEWS v obchodě narazil na 35 lidí, kteří se rozhodli nakoupit bez respirátoru. A důvod? „Na co jsme se očkovali. V restauracích to není, tak proč bychom to měli nosit tady?“ řekl jeden z oslovených.

Jiní uvedli, že ochranu úst a nosu neměli nikdy – jednoduše nevěří, že by jim v něčem rouška nebo respirátor pomohly. Štáb CNN Prima NEWS narazil i na ty, kteří v obchodním centru nosili roušku. Mnozí ji však měli pod bradou nebo úplně sundanou.

Vše záleží na lidech

Všem těmto lidem hrozí pokuta ve výši až deset tisíc korun. „Zákazníky se vždy snažíme přátelsky upozornit. Nechceme jít do nějakého střetu,“ uvedl manažer obchodního centra Marek Audes. I policejní hlídky řeší většinu případů jen domluvou. Oproti začátku pandemie už také lidé přestali hlásit policistům, kdo a jak vládní nařízení porušil.

„V poslední době kolegové na operačním středisku nezaznamenali oznámení týkající se nenošení ochranných pomůcek dýchacích cest,“ potvrdila mluvčí policie Ivana Jelínková. Vášnivá debata o tom, zda má nošení roušek smysl, se rozhořela i v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

„Já jsem teda jeden z nich. Pokud roušku mám, nosím ji na bradě. Už teď zkouším, že jsem bez ní, protože to je skutečně symbol. S epidemií to nesouvisí,“ argumentoval biochemik Zdeněk Hostomský. Své tvrzení opírá o průzkum v Bangladéši na téma funkce roušek coby ochrany před koronavirem.

„Po analýze zjistili, že obce, kde lidé nosili roušky, má možná o deset procent nižší přenos viru,“ sdělil. Vláda však zatím debatu o konci povinných respirátorů v obchodech zcela vylučuje. Záleží prý na proočkovanosti populace. „Země, které jsou dobře proočkované, mohly rozvolnit vše. Záleží to na tom, co si občané v Česku zvolí,“ podotkla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Například v Dánsku a Norsku je proočkovanost obyvatel vyšší než 85 %, u nás jen kolem 56 %.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama