Svoboda: Zeman nemá na zápas sílu. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží

Dva bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Kavan (ČSSD) hodnotili v pořadu 360° ústupek prezidenta Miloše Zemana. Ten nakonec vyhověl premiérovi Petru Fialovi (ODS) a jmenoval Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Podle Kavana šlo o oceněníhodné gesto. Svoboda naopak Zemanovo jednání považuje za slabost.

Miloš Zeman v pátek dopoledne na zámku v Lánech jmenoval ministry nové vlády premiéra Petra Fialy. Ceremoniálu se neúčastnil pouze kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula (za KDU-ČSL), který kvůli nákaze covidem musí být v izolaci. Jeho funkcí byl zatím pověřen šéf lidovců a nový ministr práce Marian Jurečka.

S výjimkou Nekuly ale Zeman jmenoval všechny ministry, které mu na seznamu Fiala přinesl, a to včetně pirátského exposlance Jana Lipavského. Prezident přitom ještě před týdnem tvrdil, že přes jmenování Lipavského nejede vlak. Názor nakonec změnil po pondělním jednání s Fialou v Lánech.

„Je to úspěch Petra Fialy i celé koalice. Že Miloš Zeman změnil názor o 180 stupňů, aniž by se cokoliv změnilo, znamená, že nemá na politický zápas sílu. Chtěl bych, aby měl důstojný závěr politické kariéry a stál si za svými názory. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží,“ řekl Cyril Svoboda.

Jan Kavan, který v letech 1998–2002 se Zemanem seděl v jedné vládě, byl k hlavě státu smířlivější. „Neústupnost Petra Fialy hrála roli, ale to bych nepřeceňoval. Miloš Zeman změnil názor, to je třeba ocenit,“ zmínil Kavan. S tím Svoboda ostře nesouhlasil: „On nezměnil názor. Sám řekl, že na všech výhradách trvá, ale nechce o to svádět zápas.“

Kavan: Zeman se mohl zaleknout soudu

V době, kdy Zeman řekl, že hodlá jednoho člena vlády vetovat, pětikoalice následně oznámila, že pokud prezident nejmenuje všechny ministry, které Fiala navrhl, přistoupí ke kompetenční žalobě. Rozhodoval by tak Ústavní soud. Podle Kavana právě hrozba soudu mohla Zemana donutit k ústupku.

„Myslím, že se během posledního roku v úřadu nechtěl pouštět do zbytečných konfrontací, které by nemohl vyhrát. Kompetenční žalobu by asi prohrál,“ uvedl Kavan. Ani na tom se se Svobodou neshodli. Podle bývalého předsedy lidovců zdaleka není jasné, jak by případný soud dopadl.

„Pražská katedra ústavního práva byla ohledně této otázky rozdělena napůl, takže to nebylo jednoznačné,“ oponoval Svoboda. Miloš Zeman Lipavského nechtěl jmenovat mimo jiné kvůli jeho údajně nedostatečné odbornosti. Prezidentovi se také nelíbí Lipavského postoj k Izraeli a ke státům V4.

Ani páteční jmenování se neneslo ve smířlivé atmosféře. Kancléř Vratislav Mynář četl jednotlivá jména ministrů, kteří skládali slib. Když přišel na řadu pirátský exposlanec, Mynář řekl: „Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením resortu zahraničí.“ S největší pravděpodobností šlo o cílenou provokaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.