
360°, Josef Mucha, Lukáš Rohan, Petr Lacina, Richard Kania - 10.8. v 21:21
Koronavirová pandemie se výrazně podepsala mimo jiné také na aktivitě mnohých lidí. Zavřená sportoviště, tělocvičny i omezení pohybu a kontaktu mezi lidmi se tak projevilo na fyzické kondici i chuti sportovat. Vidět je to například na dětech. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli trenéři Richard Kaňa a Petr Lacina.
„Bylo poznat, že se děti moc nehýbaly. Nůžky mezi těmi, které něco dělaly a byly na to zvyklé, a těmi, které měly jen tělocvik, se strašně rozevřely. Vidím to teď na letním táboře, musíme zkracovat závody, děti, které nejsou zvyklé něco dělat, by to prostě neudýchaly,“ sdělil ve vysílání na CNN Prima NEWS trenér mládežnického sportu a tělocvikář Kaňa.
Odstávka se projevila i ve vrcholovém sportu. Sportovci, kteří byli zvyklí dřít, nesli podle Laciny koronavirovou pauzu těžko. „Potkalo nás to v konci olympijské kvalifikace a těsně před mistrovstvím Evropy, které se mělo konat v Praze. Byli na tom psychicky bledě, nemohli jsme ale příliš naříkat. Propad výkonnosti byl znát, naštěstí jsme se z toho vyhrabali,“ uvedl trenér zlatého olympijského medailonisty, judisty Lukáše Krpálka.
Nejvíce se však omezení pohybu projevilo na dětech. „Covid nám dal bohužel velkou šanci zlenivět. Tam se nůžky mezi těmi, kteří nedělali se svým tělem vůbec nic, a těmi, kteří mají nějaké vzory a snaží se jich dosáhnout, rozevřely nejvíc. Máme děti, které se udržely nebo mírně zlepšily, a pak ty, které šly dolů váhově i koordinačně,“ vysvětlil Kaňa.
S více než roční pohybovou odmlkou se navíc u některých pojilo i vyhoření. „Úbytek je normální, u nás skončili asi tři lidé. Záleží, co klub nabízí, jak se k tomu postavil, jestli trenéři trénovali on-line,“ uvedl tělocvikář.
Medaile jako vzor pro děti
Podle Laciny jsou ale největší motivací pro děti úspěšní sportovci. To ostatně potvrzuje i držitel stříbrné olympijské medaile z Tokia, vodní slalomář Lukáš Rohan. „Byl jsem hodně překvapený, když jsem se byl loni podívat na závodě Českého poháru žáků. Startovalo tam určitě přes 200 závodníků ve věku 11 až 14 let. Byl jsem z toho nadšený. Naši základnu koronavirus nezmenšil,“ mínil Rohan.
„Jsem hrozně rád, že se olympijské hry konaly. Jestliže se bavíme o dětech, které se mají vrátit do tělocvičen, potřebujeme tyhle vzory a nové motivace. Je to štěstí v neštěstí, že to právě teď proběhlo. Myslím, že přibyde judistů i vodních slalomářů. Po Riu judistům dramaticky narostla základna, po covidu myslím, že by měla dramaticky ubýt. Díky Lukášově zlatu si nicméně myslím, že budeme zachráněni a propad nenastane,“ doufá Lacina.
Souhlasí s ním i Kaňa. „Funguje to. Je pro to i odborný termín – zapálení. Jakmile je ve sportu nějaký úspěch, projeví se to na dětech. Je vidět, že děti se chtějí hýbat. Když navíc mají úspěch, mohlo by to velmi výrazně pomoci,“ doplnil tělocvikář.