Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Podle některých odborníků se bývalý premiér Andrej Babiš bude ve Sněmovně snažit, aby došlo k předčasným volbám. Fischer je ale k těmto predikcím skeptický. „Nevím, zda o to bude usilovat, novou vládu zde nemáme ani dva měsíce. Rozpory v koalici se během následujících čtyř let dají čekat. Jejím největším spojujícím prvkem je právě Babiš a zůstane jím celou dobu,“ uvedl.

„Tato vláda nic jiného nemá, nic jiného ji tak nedrží jako strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ vysvětlil. Dodal, že pokud by předseda hnutí ANO skutečně kandidoval na prezidenta a obstál, bude se pro koalici jednat o nepříjemnou situaci. „Babiš by podporoval svou stranu v Parlamentu, tím se politická situaci zkomplikuje,“ pokračoval. „Budeme je výrazně slyšet, následně budou čekat na další volby, které budou chtít vyhrát,“ myslí si.

Politolog Valeš dodal, že se změnou pozice Babiše ve Sněmovně přišla i změna v názorech. „Začínají pro něj zlaté časy. Už nemá povinnosti premiéra a jako vůdce opozice využije každé možnosti, aby vládu kritizoval. Před hlasováním o důvěře vlády opozice ukázala, že bude čilá a pracovitá. Pětikoalici nedá nic zadarmo,“ uvedl.

Babiš získá nové ovečky

Vzhledem k možnosti, že Babiš zasáhne do boje o prezidentské křeslo, dodal, že příležitostí ve Sněmovně řádně využije. „Parlamentní rozprava je sledovaná, a tak je pro něj ideální tribunou, aby se zviditelnil a získal nové ovečky,“ dodal.

Oba hosté se ve vysílání vyjádřili také ke kauze kolem poslance Jana Farského (STAN). Fischer uvedl, že obrat „podvod na voliče“ nemá rád. „Je to citové vydírání a zastírá obsah problému. Tím je, že nelze občany zastupovat na dálky. Řešení bylo jednoduché – mohl mandát položit a po stáži se vrátit. Jako odborník by se zapojil v jiných věcech,“ podotkl.

Valeš dodal, že práce v Parlamentu by měla být na plný úvazek. Přesto jsme svědky souběhu několika funkcí u řady poslanců a senátorů. „Pro řada starostů je výhodné, že pobírají dva platy a mají přímé spojení na Prahu. Mohou si snadno odchytit ministra a domluvit státní dotaci pro svůj region či obec,“ uvedl jeden z příkladů.

V této souvislosti připomněl stanovisko koalice STAN a Pirátů. „Na základě dohody deklarovali, že se budou primárně věnovat pouze výkonu veřejného – poslaneckého nebo ministerského – mandátu a nebudou kumulaci funkcí provádět. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí, které slíbili voličům. Teď se jedná o nesplnění slibu, se kterým kandidovali,“ připomněl.

Politolog doplnil, že se podle něj Farský mandátu nevzdá. „Odletěl, takže je vymalováno. Kauza po čase vyvane, budou ale jiné. Že se ale STAN od začátku vládnutí potýkají s takovými problémy – kauzou s Farským či financováním strany – není dobrý signál. S novou vládou nečekejme ráj na zemi,“ uzavřel Valeš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé
Zahraničí

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  06:40

  Ukrajinský herec Sergij Pritula chce vybrat peníze na nákup dronů Bayraktar

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.