reklama

Vážení náklaďáků během jízdy začne na D1 příští rok. Pokuty ale nemá kdo řešit

Příští rok na jaře začne na zrekonstruovaném úseku dálnice D1 na Vysočině fungovat vysokorychlostní vážení nákladních aut. Senzory vah jsou pod povrchem vozovky v obou směrech u Kozlova na Jihlavsku. Zjištěné přestupky má řešit jihlavský magistrát, jeho úředníci se ale kvůli tomu obávají enormního nárůstu agendy.

reklama

Utržené krajnice, rozbité silnice, vyjeté koleje, ale i dlouhá brzdná dráha. Takové problémy způsobují na silnicích přetížené kamiony. K jejich omezení mají přispět od příštího roku vysokorychlostní váhy, které budou nákladní vozy na D1 vážit přímo za jízdy.

„Samotné nízkorychlostní kontrolní vážení, které probíhá nahodile v omezeném časovém okně, je samo o sobě málo efektivní. Naproti tomu systém vysokorychlostního vážení funguje nepřetržitě, a to i v noci,“ popsal tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. Podobná váha byla před šesti lety instalována na silnici druhé třídy u Velkého Meziříčí.

Řidič si vysokorychlostní váhy vůbec nemusí všimnout. Představit si ji lze jako portál, na kterém jsou umístěny kamery. Senzory pro vážení náprav jsou umístěny dole, pod povrchem vozovky.

Jihlavský magistrát, který bude řešit přestupky z nové dálniční váhy, očekává, že se počet prohřešků mnohonásobně zvýší. Očekávají jich až dvě stovky denně. Podle poslance a jihlavského radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS) by to znamenalo najmout sedmdesát nových zaměstnanců, kteří by řešili jenom tuto agendu. „To je asi nereálné. A navíc odbor dopravy pro to nemá prostory a vybavení,“ popsal.

Vymazal v ústní interpelaci ve Sněmovně dokonce vyzval ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO), aby jeho ministerstvo situaci začalo řešit. Resort se ale nevyjádřil.

Nové váhy na dálnici u Kozlova musí ještě projít kalibrací a metrologickým ověřením. Poté budou fungovat ve zkušebním provozu. Ostré spuštění by mělo přijít na jaře příštího roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama