reklama

Záplavy v USA si vyžádaly minimálně 46 obětí. Jsou mezi nimi rodiny i zdravotníci

Nejméně 46 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádaly ve státě New York a širším okolí bleskové záplavy, rekordní srážky a silný vítr z noci na čtvrtek, pozůstatky hurikánu Ida, který v neděli pustošil Louisianu. Jenom ve státě New Jersey zemřelo 23 lidí, uvedl guvernér Phil Murphy. Patnáct obětí hlásí samotné město New York, kde bouře způsobila přívalové deště, vyplavila metro a donutila úřady k vyhlášení nouzového stavu a zákazu cestování.

reklama

Oblast kromě záplav zasáhla i tornáda. Přes 220 tisíc lidí bylo bez proudu. Americký prezident Joe Biden slíbil regionům postiženým přírodními pohromami veškerou pomoc.

V největším městě USA New Yorku zahynulo patnáct lidí, z nichž jedenáct pravděpodobně utonulo v suterénních bytech, uvedla ve čtvrtek newyorská policie. Například dva lidé, matka se synem, zahynuli, když se do jejich sklepního bytu nahrnula voda poté, co se částečně zřítila zeď domu. Ve státě New York pak zemřel další člověk.

Guvernér Murphy uvedl, že většinu obětí tvoří lidé, které velká voda zastihla v jejich vozech a takzvaně je „předehnala“. Úřady nadále evidují mnoho nezvěstných. „Úplný výčet ztrát na životech nemáme. Oběti jsou v několika okresech, největší počet však evidujeme v Jersey,“ podotkl ve čtvrtek v noci. Je tak pravděpodobné, že bilance obětí bude nadále stoupat. Záchranné a vyprošťovací práce stále pokračují.

V sousedním státě New Jersey si bouře vyžádala minimálně 23 životů. K tragické bilanci přispěli čtyři mrtví, kteří byli nalezeni v bytovém komplexu ve městě Elizabeth. V témže státě ve městě Passaic utonul muž v autě, které zaplavila voda. Ostatní dva cestující vyprostili z vozu hasiči.

Oběti dosud hlásí šest států: New York, New Jersey, Maryland, Connecticut, Pensylvánie a Virginie. Mezi nimi jsou i záchranáři. V Connecticutu zahynul státní policista, kterého smetla voda, když reagoval na oznámení o pohřešované osobě, píše CNN.

Ve městě Mullica Hill ve státě New Jersey tornádo poničilo několik rodinných domů a v obci Kearny se zřítila střecha pošty, když byli uvnitř lidé. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy z míst, kde silný vítr vyvracel stromy a strhával sloupy elektrického vedení.

Smrtící trosky

„Jste v životu nebezpečné situaci. Letící trosky mohou být pro lidi bez úkrytu smrtící,“ varovala před tornádem americká Národní meteorologická služba (NWS) obyvatele v okolí města Gloucester City v New Jersey. Pozůstatky hurikánu se ve středu přehnaly také částmi států Delaware, Connecticut nebo Massachusetts.

Velké záplavy podél řeky Schuylkill v Pensylvánii zalily dálnice a potopily automobily. V oblasti Filadelfie byla přerušena železniční doprava. Místní úřady ve čtvrtek očekávaly „historickou povodeň“, neboť hladiny řek dále stoupaly. Pod vodou se z velké části ocitla obec Manayunk.

Stanice CNN uvedla, že za pět hodin spadlo na město New York 132,5 miliardy litrů srážek, což si lze představit jako 50 tisíc olympijských bazénů. V Central Parku na Manhattanu spadl během několika hodin ekvivalent měsíčních srážek, ve středu tam meteorologové naměřili 185,4 milimetru za hodinu, čímž byl překonán dosavadní rekord z roku 1927. Nevídané srážky hlásilo také letiště Newark, které ve středu v noci přerušilo provoz a ve čtvrtek jej omezilo. Dosud bylo zrušeno nejméně 370 letů.

„Pro město New York vyhlašuji stav nouze. Máme tu rekordní přívaly deště, silné záplavy a nebezpečné podmínky na silnicích,“ napsal na Twitter newyorský starosta Bill de Blasio. V noci záchranáři pomáhali lidem uvázlým v nejméně 17 soupravách metra dostat se do bezpečí. Nikdo z cestujících nebyl zraněn.

Necestujte, vyzývá policie

Newyorská policie obyvatele města vyzvala, aby neblokovali záchranným složkám silnice a necestovali. Ve městě zasahovali hasiči. Metro bylo téměř celé zavřené a nefunguje ani většina další hromadné dopravy.

Louisianu zasáhla Ida jako hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále a provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Živel nad pevninou postupně slábl a přesouval se směrem na sever.  Stovky domácností jsou stále bez proudu a v New Orleans platí noční zákaz vycházení.

Úmrtí v pečovatelském domě

Po řádění hurikánu zemřeli v Louisianě čtyři obyvatelé soukromého pečovatelského domu, přičemž tři úmrtí patrně souvisejí přímo s bouří, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu. Inspektorům přitom zařízení znemožnilo plné vyšetřování. „Jsme vážně znepokojeni podmínkami v tomto zařízení,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že se snaží najít bezpečné místo pro všech 843 obyvatel domova.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ujistil, že jeho administrativa je „připravena poskytnout veškerou pomoc, která bude potřeba“. Záplavy v Louisianě byly menší než ty, které region postihly během hurikánu Katrina na konci srpna 2005, zdůraznil prezident a k dobru to připsal federálním investicím do systému protipovodňových hrází v oblasti. „Vydrželo to, bylo to pevné, fungovalo to,“ prohlásil. „Musíme opravit elektřinu. Musíme dodat více potravin, paliva a vody,“ dodal šéf Bílého domu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama