Zdražování mi osobně starosti nedělá. Nemám ženu, děti ani hypotéku, přiznává Šlachta

Vysoké ceny energií, potravin nebo hypoték v posledních měsících trápí čím dál více Čechů. Předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu ale ne, přiznal to v letním speciálu pořadu 360°. Při cestách za voliči se ale potkává s lidmi, které ekonomická krize zasáhla zásadně.

I když Přísaha těsně neprošla do Sněmovny, hnutí se intenzivně připravuje na blížící se komunální volby. Kampaň se bude ještě naplno rozbíhat po prázdninách, už teď je ale jasné, že jedním z témat bude zdražování, kterému právě Přísaha přikládá velkou váhu.

Ekonomická krize zatím doléhá zejména na lidi s nízkými příjmy, jako jsou například samoživitelky, ale začíná se už dotýkat také střední třídy. I tito lidé už se musí občas rozhodovat, zda si něco koupí, nebo odepřou. „Osobně mi zdražování úplně nedělá starosti. Nejsem ženatý, nemám děti, žiji v opraveném domku, kde nesplácím hypotéku,“ přiznal na rovinu ve vysílání CNN Prima NEWS Šlachta.

Dům po rodičích na Moravě už prý opravil třikrát a většinu stihl ještě před raketovým růstem cen stavebnin. Šlachtovi je ale jasné, že někteří občané jsou v úplně jiné situaci.

„Mám sociální sítě a tím, jak objíždím obce a mluvím s lidmi, vidím, jakým způsobem žijí. Nemluvím o velkých městech, ale dostanete se k lidem na vesnici, kteří berou 21 tisíc hrubého. Na ně krize dopadá docela zásadně,“ konstatoval šéf hnutí Přísaha. Zmínil, že v létě zatím nikdo pořádně neví, kolik budeme například za energie platit na podzim. Velmi rychlé zdražování podle něj lidi děsí, proto se tématu věnuje.

Dovedu si představit klidnější život

Během rozhovoru s moderátorkou Pavlínou Wolfovou došlo i na soukromí bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V roce 2021 v rámci letního speciálu říkal, že už by ani neuměl mít rodinu a chodit domů za manželkou.

Jenže to se změnilo. „Tehdy jsem byl v zápřahu před parlamentními volbami, které jsem absolvoval poprvé. Byl to pro mě úvazek na 20 hodin denně. Teď si dovedu představit klidnější život, ale samozřejmě musí být nějaká, která si mě najde,“ prozradil s úsměvem politik, který právě v pátek slaví 51. narozeniny.

Politickou aktivitu tak zdá se v osobním životě mění na pasivní přístup. Nebojí se ale, že by mu něco uteklo. Cítí se na tom být lépe než jeho kamarádi, kteří mají za sebou dva nebo tři neúspěšné vztahy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.