Německá kancléřka ustoupila ze svých zásad: Maximálně 200 tisíc migrantů, dohodly se CDU a CSU

Angela Merkelová se spolu se svou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) dohodla na kompromisu ohledně uprchlíků s Křesťanskosociální unií (CSU). Podle agentury DPA tak Německo ročně přijme maximálně 200 tisíc uprchlíků nebo žadatelů o azyl. Informace zatím ani jeden z lídrů nejsilnějších německých stran však nepotvrdili.

Křesťanskosociální unie požadovala omezení emigrantů a přistěhovalců jako podmínku, bez které ani nevstoupí do nové vlády. Na druhou stranu německá kancléřka tento požadavek odmítala se slovy, že je nereálný a že ona zaručeně nechce stanovovat žádnou horní hranici v tématu migrantů.

Podle agentury DPA má být dohoda mezi dvěma stranami tím nejschůdnějším řešením v napjaté době po volbách. V čele Německa se totiž ocitly dvě strany se zásadně odlišnými názory. Proto dohoda o maximální hranici 200 tisíc přistěhovalců, které Německo ročně přijme, je jedním ze zásadních kompromisů pro obě strany. Dohoda určuje počet běženců tak, jak si to přeje CSU, ale zároveň se v dohodě nebude používat výraz „horní hranice“. CDU společně s CSU také samozřejmě nepočítá s tím, že by žadatele o azyl odmítala na hranicích.

Uprchlíci, rodiny běženců, kteří už ve spolkové republice už jsou nebo uprchlíci přerozdělovaní v rámci kvót. To jsou lidé, kteří se počítají do žádostí o azyl. Na přistěhovalce, kteří do Německa jdou za prací z dalších zemí Evropské unie, se dojednaný kompromis nevztahuje.

Mimo jiné se CDU a CSU dohodly, že téma migrantů chtějí v budoucnu řešit celoevropsky. A jsou to právě kompromisy, bez kterých se Německo neobejde v jednání o nové vládní koalici.

Tagy: