Česká jízda. Hokejisté na mistrovství světa smetli Rakušany, mají jisté čtvrtfinále i Nečase

Radost českých hokejistů po jednom z gólů do rakouské branky.

Jágr odhalil, jak věří Čechům na MS. Promluvil o Pastrňákovi i speciální výjimce

Čeští hokejisté ve svém pátém utkání na mistrovství světa porazili Rakousko 4:0 a mají jistý postup do čtvrtfinále. Už v sobotním utkání proti Velké Británii jim navíc může pomoci útočník Martin Nečas, který se k nároďáku připojí po vyřazení Caroliny v NHL.

Zase se hrálo v prostředí hokejového karnevalu, fanoušci znovu bouřili jako pominutí, česká reprezentace opět za hřmotu hlasité muziky vlétla na soupeře s touhou zasypat jej sprškou gólů. A – což byla nejdůležitější podobnost se dva dny starým duelem proti Dánsku – i tentokrát se dlouho ne a ne trefit.

I proti dalšímu outsiderovi to poprvé vyšlo až těsně před první přestávkou.

S jedním výrazným rozdílem – nešlo o vyrovnání, ale o vedoucí gól na 1:0. A vlastně s ještě jedním – pak už se žádné velké drama nekonalo.

Proměněné trestné střílení útočníka Ondřeje Kašeho z času 19:33 bylo klíčovým momentem partie, po jeho skvostném bekhendovém blafáku se už rakouský protivník nedokázal zvednout. Právě moment z konce úvodní třetiny Čechy zásadně přiblížil nejen k pátečnímu vítězství, ale i k postupu do čtvrtfinále.

Nebyla to navíc jediná předvíkendová radost – generální manažer týmu Petr Nedvěd během utkání oficiálně potvrdil, že se v sobotu k týmu připojí i znamenitý forvard Martin Nečas, jemuž v Carolině po vypadnutí z play off skončila sezona NHL. Není dokonce vyloučeno, že stihne už večerní střetnutí proti Velké Británii.

„Je na cestě domů, v sobotu přiletí do Prahy v půl jedenácté,“ řekl Nedvěd.

Tentokrát kouzelníci nekouzlili

Přes to všechno ale Rakušané ani po Kašeho trefě nebyli úplně krotcí. Ještě před první přestávkou se pustili do pranice s Dominikem Kubalíkem, na začátku druhého dějství se musel brankář Petr Mrázek vytáhnout proti šanci Thomase Raffla. Zatímco v první třetině byl poměr střel na branku jasný pro Čechy, v té druhé to nějaký čas tak jednoznačné nebylo.

Přesto právě v této fázi hry přišel štempl na vítězství domácích.

Své střelecké probuzení nejdříve ve 36. minutě potvrdil pohotovou ranou Kubalík, jen o chvíli později soupeřovým bekům pláchnul Jakub Flek a bylo to už 3:0.

Rakušané proti Kanadě senzačně dotáhli ztrátu 1:5 na 5:5, proti Finům dokonce šokujícím způsobem vyhráli. V konfrontaci s mužstvem kouče Radima Rulíka už ale na žádný překvapivý obrat nenašli síly.

Ve třetí třetině – jindy skvostné disciplíně mužstva od Dunaje  totiž zvýšil vedení David Tomášek. A bylo definitivně hotovo.

Česko - Rakousko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. O. Kaše z trestného střílení, 36. D. Kubalík (Tomášek, D. Špaček), 37. Flek (M. Stránský), 42. Tomášek (Palát, D. Kubalík). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari (oba Fin.) - Heffner (Něm.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 17.413 (vyprodáno).

Česko: Mrázek - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - D. Kubalík, Tomášek, Palát - M. Stránský, Kämpf, D. Voženílek - Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Rakousko: Madlener - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.

Rakousko hokej Martin Nečas sport česká hokejová reprezentace Petr Nedvěd Mistrovství světa v ledním hokeji MS v hokeji 2024