Českým Vietnamcům začal nový rok, ale neslaví. Nechtějí skončit s covidem v nemocnici

Asijský rok buvola začal pro české Vietnamce ve čtvrtek 11. února v šest hodin večer, letos však novoroční svátky skoro neslaví. „V době koronaviru to ani nejde. Nechceme dopadnout jako Češi po Vánocích a zaplnit nemocnice,“ vysvětluje majitelka restaurace Saigon na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Ve Vietnamu přitom nemoci COVID-19 zatím podlehlo jen 35 lidí, což je přičítáno přísnému dodržování epidemiologických opatření. A podobně zodpovědní jsou i Vietnamci žijící v Česku.

V České republice žijí majitelé restaurace dvanáct let, letos to však bylo poprvé, co pompézně neoslavili příchod nového lunárního roku. „Je tu koronavirus, nemůžeme přece jen tak slavit,“ říká paní Hana z podniku Saigon. Štamgasti, kteří sem v lepších časech chodívají i na řízné pivo z Humpolce, totiž ženě jinak neřeknou. „To máte jedno, jak se jmenuji doopravdy, tady na mě všichni volají Hanko,“ směje se Vietnamka.

Je čtvrtek 11. února, krátce po čtvrté dopoledne. „Normálně už bychom se blížili k silvestrovské půlnoci, která přijde v šest hodin večer. To kvůli šestihodinovému časovému posunu oproti Vietnamu,“ vysvětluje paní Hanka. „Žádný Silvestr letos stejně nebude,“ dodá přísně její manžel. A pouze jejich syn, který je žákem prvního stupně základní školy, se tváří trochu zklamaně. Nedočká se novoročních jídel, kanonád rachejtlí, kamarádů z vietnamské komunity, ani hlučné noční zábavy dospělých.

Namísto slavnostní novoroční tabule si rodina dneska dopřává k večeři jen něco z jídelníčku, z něhož si mohou vybírat i čeští zákazníci u výdejního okénka. Jiné roky mají na „silvestra“ zavřeno, kvůli covidu se ale největší vietnamský svátek roku proměnili ve všední den a jídla u okénka se budou vydávat do devíti večer. „Co se dá dělat, musíme to vydržet. Nechceme přece, aby se po oslavách šířil koronavirus podobně jako po českých Vánocích,“ říká rozhodným hlasem hlava rodiny. Benevolentní postoj Čechů k infekci považuje za tragický. A má k tomu i pádné důvody.

35 obětí na 100 milionů Vietnamců

Téměř stomilionový Vietnam (95,54 milionu obyvatel) zatím ohlásil jen 35 úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, infekci přitom prodělalo pouhých 2091 lidí. Desetimilionové Česko už pohřbilo přes 17 700 obětí covidu a nemoc prodělalo víc než milion obyvatel. „Neznáme ale v České republice žádné Vietnamce, kteří by se nakazili. Bez roušky neuděláme ani krok,“ dušují se majitelé porubské restaurace, kteří letos rezignovali na takzvaný čínský lunární kalendář.

Východoasijský tradiční kalendář je odvozen od pohybu Měsíce a patří mezi nejstarší datovací systémy. První zmínka pochází z roku 2637 před naším letopočtem a dodnes se používá v Číně, Japonsku, Vietnamu či Koreji. Rok 2021 je podle čínského kalendáře rokem 4719, v běžném životě se ale používá evropský gregoriánský kalendář. Čínský Nový rok je pohyblivým svátkem, začíná v lednu či v únoru, letos o půlnoci z 11 na 12. února. Každému roku je přitom přiřazeno jméno zvířete z čínského zvěrokruhu, periodicky se opakují: Krysa, Buvol, Tygr, Zajíc, Drak, Had, Kůň, Ovce, Opice, Kohout, Pes a Vepř. Minulý rok tedy patřil vychytralé kryse, letošní buvol je symbolem činorodosti.

Porubská modlitba k buvolovi

„Snad mi buvol zlepší obchody,“ přeje si Nguyen Thi Xuan, další vietnamský obchodník působící na Hlavní třídě v Porubě. Vlastě se k buvolovi skoro modlí. Do roku 1989 se Hlavní třida jmenovala Leninova a socha revolucionáře Vladimíra Iljiče stála jen kousek od jeho dnešního krámku. Nguyen žije z minimálního rabatu, denně obchůdek navštíví maximálně třicet nakupujících. Jeden muž středního věku si zrovna přišel pro doutník, to je celý kšeft, rabat tvoří pár drobných. Ani Nguyenova rodina letos Nový rok neslaví. „Ani nechceme, dodržujeme všechna bezpečnostní doporučení. Rodiny ani přátelé se přece nemají scházet, tak se nescházíme,“ má jasno. A navíc obavy ze špitálu.

Nguyen je nejčastější příjmení v komunitě, nosí ho skoro čtyřicet procent českých Vietnamců. Jeho původ souvisí s dávnými císařskými dynastiemi, šestapadesátiletý živnostník Nguyen Thi Xuan je ale dítětem studené války. „Válka byla špatná. Stalo se, nic už na tom nezměníme,“ říká. Narodil se v jihovietnamském Saigonu v roce 1964, zrovna ten rok se Spojené státy americké přidaly na stranu Jižního Vietnamu, který čelil bojůvkám komunistického Vietkongu podporovaného Severním Vietnamem. Následné jedenáct let trvající krvavé boje byly především konfrontací Východu se Západem, přičemž vítězem se stali vietnamští komunisté.

Komunistické strana také vyslala dvacetiletého mladíka Nguyena na zkušenou do spřáteleného socialistického Československa. „Poslali mě na Novou huť Klementa Gottwalda v Ostravě,“ vzpomíná vietnamský živnostník. Z dělníka se časem vypracoval na majitele stánku, nyní si pronajímá kamenný obchod a přes ulici vidí k protějším kšeftům, které vlastní kamarádi prodávající výhradně textil a obuv. „Musí mít zavřeno, ale stát za ně platí polovinu nájmu a ještě dostávají 500 korun na den,“ naznačuje Nguyen, že se teď mají lépe než on. Za malý krámek totiž platí vysoké nájemné, některé měsíce ani tolik nevydělá.

Nguyen Thi Xuan sice příchod roku buvola neoslaví rachejtlemi a sešlostí přátel, s manželkou však připravili několik novoročních pochoutek. „Udělali jsme tři koláče bánh chung,“ vypráví. Rýžové koláče, bez nichž si nedokáže příchod nového roku představit žádný Vietnamec. „Lepkavá rýže, pak vrstva sóji, někdo dává fazole, a uprostřed kousky vepřového masa z kolene,“ vysvětluje prodavač. Vše se zabalí do listů lá dong (druh maranty) nebo banánovníku a vaří dvanáct hodin.

„Oslavy tady v Čechách se stejně nedají srovnat s tím, co se děje doma ve Vietnamu,“ porovnává Nguyen. Vietnamský Nový rok, zvaný Tét (Tet Nguyen Đán), se slaví vkuse nejméně tři, často ale až patnáct dnů. V Česku se přitom komunita veselí jediný večer. „Před domácí oltář dáváme na Nový rok dary pro naše předky,“ vypráví Nguyen. Svatostánek se sochou Buddhy se obloží květinami a asijským ovocem, a také pokrmy určené zesnulým členům rodiny.

Generace padesátníků a starších je zvyklá bez odmluv dodržovat pokyny státní moci, tedy i vlády Andreje Babiše. Generace takzvaných banánových dětí, jak se říká Vietnamcům, kteří absolvovali školní docházku v českých školách a pro něž je čeština druhým rodným jazykem (někdy už i prvním), to vidí jinak. Jedna z večerek na Hlavní třídě, kterou provozují právě banánové děti, měla ve čtvrtek zavřeno již brzy odpoledne. A rodina se prý chystala na docela velkou novoroční oslavu, jak kriticky poznamenali starší členové komunity.

Vietnamské Vánoce, i s bankovkami

O oslavách vyprávějí Vietnamci podobně jako Češi o Vánocích, je to svátek rodinné soudržnosti a lásky. S tím souvisí i finanční pomoc od nejbližších. „Peníze dáváme především dětem, předávají se v červených obálkách.“ A nejsou to od rodičů žádné symbolické bankovky, rozdává se z kapitálu nashromážděného během celoroční dřiny. Pokud tedy zrovna nepřijde pandemie, která výdělky radikálně sníží.

O půlnoci na Nový rok (v šest večer našeho času) se dodržují různé zvyklosti. „Přesně s příchodem Nového roku se u nás zachovává obřad, že někdo z rodiny musí překročit práh domu,“ vypráví osmadvacetiletý podnikatel Minh Le, který si v centru Ostravy otevřel bistro Little Vietnam, v němž vaří podle receptů maminky pouliční hanojskou kuchyni. „Kdo první přejde práh, se vybírá podle horoskopů souvisejících s vietnamským zvěrokruhem. Bývá to ten, komu je prorokována větší míra štěstí,“ popisuje zvyklost.

Největší dárek? Ústup pandemie

Oltář i celý dům se zdobí květinami. „Pár týdnů před svátky chodíme do parků pro zlatý déšť. Když na Nový rok rozkvete ve vázách, znamená to štěstí,“ popisuje majitel hospůdky Little Vietnam další tradici. Ve Vietnamu právě začíná jaro a byty zkrášlují hlavně rozkvetlé meruňkové větve. A na stole voní o tato polévka: „Novoroční polévka bún măng kho, vepřový vývar se sušeným bambusem, s kolenem a rýžovými nudlemi. Nejlépe i s vepřovými nožičkami, tak ji dělá moje maminka.“

Největší novoroční přání vietnamské komunity v České republice ale souvisí s pandemií. Buvol snad opět uvolní cestu mezi Prahou a Hanojí a znova umožní pravidelný kontakt s domovem v jihovýchodní Asii. Paní Hanka z porubské restaurace Saigon loni v létě plánovala, že svítek Nového roku by mohla oslavit ve Vietnamu. „Jenže letadla nelétají, a navíc bych v Hanoji musela do čtrnáctidenní karantény, a ještě bych ohrozila příbuzné. Snad to všechno přejde a korony se zbavíme,“ věří. Čechy přitom prosí, aby se o to více přičinili.

Pokud chcete přátele překvapit originálním přáním do nového roku, tipy na nejkrásnější PF najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.