Cesta Ukrajiny do EU může být dlouhá nejen kvůli válce. Problém je i korupce, říká Zrno

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním proslovu řekl, že ruská armáda může v nejbližších dnech zesílit své útoky. Tento týden budou zároveň lídři zemí Evropské unie (EU) na summitu v Bruselu rozhodovat, zda Ukrajině potvrdí status kandidáta vstupu do EU. I kdyby se tak stalo, může trvat i řadu let, než Ukrajina do EU vstoupí, říká vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

„Cesta může být velmi dlouhá. To vidíme na příkladu Turecka, které tu cestu začalo v 60. letech, první kandidátský statut získalo v roce 1999, teď jsme v roce 2022 a nezdá se, že by se vstupu do EU nějak zásadně přiblížilo,“ poukazuje Zrno. Šéf zahraniční redakce CNN Prima NEWS zmínil i příklad České republiky, která ač byla připravena velmi dobře, čekala na vstup do unie přes osm let.

„V případě Ukrajiny, tedy země, která je uprostřed válečného konfliktu, je poničená, má samozřejmě i své vnitřní hluboké problémy, které se netýkají jen války, jako je vymahatelnost vlády práva, korupce, celková ekonomická úroveň, atd., tak by se dalo čekat, že by ta cesta do EU mohla být ještě delší,“ míní Zrno.

Zároveň však poukazuje na případy Rumunska a Bulharska, tedy zemí, které rovněž nebyly zcela připraveny, přesto do EU vstoupily. „V případě Ukrajiny to má samozřejmě obrovský symbolický význam, protože to v tuto těžkou chvíli Ukrajincům ukazuje, že patří na Západ, že ta cesta je otevřená, a naopak je to vzkaz Rusku, že Západ s Ukrajinou počítá bez ohledu na to, jak dlouho ten proces může trvat,“ dodává.

Ruský postup abyste hledali pod lupou

Zrno se vyjádřil také k aktuální situaci na frontě. Prezident Volodymyr Zelenskyj varoval před dalším zesílením bojů, to si ale Zrno dokáže představit jen velice těžko. „Ta města na Donbase jsou skoro srovnána se zemí. O něco více tvrdší už by mohlo být jen nasazení jaderných zbraní,“ řekl expert s tím, že Zelenskyj se podle něj snaží podobnými vyjádřeními zapůsobit především na západní politiky a veřejné mínění.

Rusové pak podle Zrna navzdory značné převaze postupují na Donbase jen velice pomalu a za cenu těžkých ztrát. „Oni zahájili tu velkou ofenzivu před dvěma měsíci a když se podíváme, srovnáme mapu tehdy a teď, tak ten rozdíl abyste hledali pod lupou. To je celkový postup třeba o 20 kilometrů,“ míní Zrno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.