Charanzová: Evropa by měla v protiruských sankcích přitvrdit. Postoj Maďarska mě mrzí

Je třeba udělit Ukrajině kandidátský status možného vstupu do Evropské unie a přitvrdit v protiruských sankcích, uvedla europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). Ta v pořadu K věci na CNN Prima NEWS zkritizovala postoj Maďarska i Německa.

Evropští lídři zvažují další sankce, které by mohli uvalit na Rusko v souvislosti s válkou na Ukrajině. Jejich názory na podobu jednotlivých sankcí se však liší.

„Byla jsem zklamaná z evropského summitu. Je dobře, že se nám drží jednota, ale když vidíme záběry z Ukrajiny, jak přichází o život civilisté včetně dětí a Evropa na to není schopna adekvátně reagovat, tak mi to vadí. Jako europoslanci jsme volali po razantnějších sankcích, ke kterým by Evropa měla přistoupit,“ řekla Charanzová ve vysílání CNN Prima NEWS.

V médiích se v posledních dnech často hovoří například o odpojení dalších ruských bank z finančního systému SWIFT či o zákazu dovozu ropy a zemního plynu z Ruska, jako to už udělaly Spojené státy a Velká Británie.

To některé členské země EU otevřeně odmítají. „Na reakci potřebujete jednomyslnost. Záleží, jak jsou státy ekonomicky provázané s Ruskem, podle toho chtějí jít daleko v sankcích. Němci udělali chybu, když odešli od jaderné energie. Nejde jen o ně. Postoj Maďarska mě mrzí,“ zmínila česká europoslankyně. Sankce týkající se samotného dovozu plynu či ropy totiž Maďarsko kategoricky odmítá.

Německá vláda, která se nejdříve stavěla zdrženlivě i k plánu částečně Rusko odpojit od mezinárodního platebního systému SWIFT, v případě ropy a zemního plynu argumentuje tím, že by Evropa něco takového neutáhla. „Všichni se shodneme na tom, že závislost Evropy na fosilních palivech je jiná než u USA či Kanady,“ argumentoval německý kancléř Olaf Scholz.

Konec plynu do pěti let?

Maďarský ministr financí Mihaly Varga zase uvedl, že by jeho vláda nepodpořila žádné sankce na ruskou energetiku. Rovněž zmínil, že už stávající sankce uvalené na Rusko poškodily maďarskou ekonomiku. Evropská komise chce s ruským plynem skončit do pěti let.

Charanzová připustila, že energetická závislost například Spojených států na Rusku je jiná než v případě států Evropské unie. Přesto uvedla, že Evropa by ohledně ropy i plynu měla dát Rusku jasnou stopku. Dalším diskutovaným tématem na evropské úrovni je možné přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Ani na tom se ale lídři EU neshodnou. Odmítavě se k tomu staví třeba Francie či Nizozemsko. „Žádali jsme, aby se Ukrajině otevřely dveře do EU tím, že jí udělíme kandidátský status, což je velmi důležitý politický krok a minimum, co můžeme udělat. Že má kandidátský status Turecko a Ukrajině ho nedáme, prostě nechápu,“ kritizovala Charanzová.

Vstup do EU žádá samotná Ukrajina. „Obracíme se na Evropskou unii kvůli bezodkladnému připojení Ukrajiny podle nové speciální procedury. Jsem přesvědčen, že si to zasloužíme,“ řekl krátce po vypuknutí ruské invaze ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poté o Ukrajincích prohlásila, že „jsou jedni z nás a my je chceme mezi námi“. Tím ale zatím debaty o připojení Ukrajiny skončily.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).