Nečekaná tragédie s dětským balónkem. Chlapec chtěl překvapit rodinu, zemřel matce v náručí

Z první návštěvy lunaparku si pětiletý Karlton z Velké Británie odnesl domů balónek s heliem ve tvaru dinosaura. Milované zvíře se mu však nakonec stalo osudným. Chtěl překvapit svou rodinu tím, že si jej nasadí na hlavu. Kvůli plynu však zkolaboval, po šesti dnech boje na jednotce intenzivní péče v Newcastlu zemřel matce v náručí. Ta se nyní snaží šířit osvětu a před nebezpečným heliem varovat.

Co se v osudný den stalo, přiblížila matka malého chlapce, 43letá Lisa Donagheyová. Pětiletého Karltona našla na zemi s balónkem na hlavě. „Zamířil do domu na toaletu, tak jsem ho šla zkontrolovat. Když jsem vstoupila do jeho pokoje, měl na hlavě balónek ve tvaru dinosaura. Myslím, že se do něj snažil nasoukat, aby nás všechny překvapil, zejména své neteře,“ vyprávěla zdrcená matka webu Mirror.

Balón byl stejně velký jako chlapec, a tak by se do něj nakonec asi celý vešel. Jenže plyn, kterým byl dinosaurus naplněn, Karltona zřejmě otrávil. „Strhla jsem mu balónek z hlavy a začala křičet. Myslím, že jsem ho nakonec odnesla na terasu. Jako matka jsem ale věděla, že jsem ho ztratila. Měl doširoka otevřené oči a byl celý bledý,“ pokračovala Donagheyová.

Balónek ve tvaru dinosaura dostal Karlton při své první cestě do lunaparku. „Choval se moc hezky a o nic nežádal. Proto za odměnu dostal balónek. Dinosaury miloval, měl o nich řadu knížek i hraček,“ přiblížila matka. Poté, co její syn zkolaboval, se zhroutila. „Musela jsem křičet. Do domu jsem se nemohla vrátit. Zatím co jsem byla otupělá strachem a hrůzou, tak mého chlapečka resuscitovali,“ podotkla.

Pouze jsem opakovala: „Můj chlapeček“

Do záchrany se zapojila jak sousedka, tak sestra Donagheyová. „Když jedna nemohla, vystřídala ji druhá. Do chvíle, kdy přijela sanitka, uběhly čtyři minuty. Mně to však přišlo jako čtyři hodiny,“ sdělila Donagheyová. Na místo letěl i záchranný vrtulník, který Karltona transportoval do nemocnice na jednotku intenzivní péče.

„Vzpomínám si, když mi lékař vzkázal, že je na tom opravdu špatně. Spadla jsem na zem a nemohla vstát. Pouze jsem brečela a opakovala: ‚Můj chlapeček‘,“ vzpomínala na chvíle bezbrannosti. Chvíli se zdálo, že se Karltonův stav začíná zlepšovat, jenže přišly záchvaty. „Poslední záchvat ho velmi poznamenal. I kdyby se probral, nebyl by schopen fungovat, vše měl poškozené,“ dodala zdrcená matka.

Věděla, že její syn nemá na boj o svůj život už dost sil. „Byla jsem u něj a řekla mu: ‚Přestaň být statečný a jdi spát. Zvládnu to bez tebe, budu na tebe pyšná. O maminku se neboj.‘ Slíbila jsem mu, že mě jeho odchod nezlomí,“ doplnila. Chlapce následně odpojili od přístrojů, jeho matka ho však neopouštěla. „Ležela jsem s ním na posteli, zpívala mu a tulila ho k sobě do chvíle, než se mu zastavilo srdíčko. Prostě usnul a vypadal krásně,“ pokračovala smířeně Donagheyová.

Předpokládá se, že příčinou Karltonovy smrti bylo požití helia, nicméně tuto tezi musí potvrdit koroner. Přesto chce matka pětiletého syna lidi varovat. „Je to jed, který může člověka připravit během pár vteřin o život. Můj syn kvůli němu zemřel, a to si chtěl pouze zahrát na dinosaura. Prosím, buďte při používání helia opatrní. Nikomu bych nepřála bolest, kterou nyní prožívám,“ dodala matka.

Zdrcená rodina nyní prostřednictví sbírky vybírá peníze na chlapcův pohřeb a vzpomínkovou lavičku. Lidé už přispěli téměř 8 000 librami (přes 200 000 korun).

Tagy:

Hlavní zprávy

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ruský hrubý domácí produkt v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta

21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Bohuš.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?