Dva roky sporů o roušky. Kteří politici opatření zarytě hájili a kdo „náhubky“ nesnášel?

Téměř dva roky, s přestávkami, jsme chodili se zakrytým obličejem. To v pondělí 14. března skončilo, otázkou však zůstává, na jak dlouho. Když se totiž minule roušky odkládaly, příliš dlouho to nevydrželo. Samotné nošení ochrany proti covidu stihlo Čechy hned několikrát rozdělit a rozhádat.

Roušky v Česku začaly být povinné v půlce března 2020. Nosily se necelé čtyři měsíce, pak se opatření zrušilo. Netrvalo to ani měsíc a už jsme je museli nasadit znovu. Po více než půl roce se ukázalo, že roušky nestačí a potřeba jsou respirátory.

Ochranu úst a nosu jsme následně nosili déle než rok v kuse, to však v pondělí 14. března až na výjimky skončilo. Připomeňte si, jak politici a experti opatření za zhruba dva roky hodnotili, obhajovali i kritizovali.

Zarouškovaná populace

„Celý svět chce roušky a respirátory. Planeta má asi 7 miliard lidí,“ prohlásil 15. března 2020 tehdejší premiér Andrej Babiš. Názor „zarouškovat celou populaci“ podpořil také dřívější ministr vnitra Jan Hamáček: „Čas ukáže, kdo měl pravdu, my jsme přesvědčeni, že v situaci, kdy je zarouškovaná celá populace, tak rapidně klesá riziko přenosu.“

V říjnu 2020 prezident Miloš Zeman přistoupil k dalšímu kroku. „Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné,“ uvedl. Andrej Babiš navíc o měsíc dříve přistoupil k zavedení povinného nošení roušek.

„Při sportu nebude nutné mít roušku,“ sdělil národu v té době ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jeho vztah s Babišem zkritizoval imunolog Václav Hořejší. „Když říkal, že se mají nosit roušky, a pan premiér ho okřikl, tak poslechl, srazil podpatky. Byla to chyba,“ prohlásil v květnu 2021.

Nošení roušek však rozdělilo rodiče dětí. „Technicky si myslím, že to problém nebude. Horší bude vysvětlit to dětem. Vím, že kolegové už řeší například případ, kdy nějaký rodič oznámil, že zkrátka nedovolí, aby jeho dítě nosilo roušku,“ avizoval v srpnu 2020 Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ Klánovice.

Strašení a „náhubky“

Šéf České lékařské komory Milan Kubek v reakci uváděl případy z praxe. „Rouškou se ještě nikdo nezadusil, zatímco na COVID i pár dětí zemřelo, takže rozhodně to nikoho neohrožuje,“ uváděl. I mezi osobnostmi se však ozývaly nesouhlasné názory k opatření. „Nenávidím roušku, ale strašně,“ svěřil se v pořadu Co Čech, to politik! spisovatel Michal Horáček.

Negativně se vyjádřil také místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček. „Není doba na to, abychom se vraceli, znovu lidi strašili a dostávali ten náhubek na ústa,“ uvedl. Tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová však podotýkala: „Jsou lidé, kteří roušky nenosí. Musí je začít nosit, jinak se z toho nedostaneme.“

Na jaře 2021 roušky vystřídaly respirátory. „Máme jednoduchá 3 R. Ta R z oblasti roušek je potřeba nahradit respirátory,“ avizoval tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný. Jenže na Česko začala padat skepse. „Pak se podíváme na čísla a vidíme, že i nošení roušek a respirátorů vlastně nevede k žádnému zlepšení,“ mínil v únoru 2021 předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na podzim 2021 se začalo přitvrzovat. „Pokuta může být až do výše 10 000 korun. V drtivé většině případů se snažíme řešit domluvou,“ informoval Petr Čunderle, mluvčí Městské policie Olomouc. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler byl toho názoru, že se s „rouškami a tak dále zjevně přehánělo“.

Epidemiolog Roman Prymula však s poklesem epidemie uklidňoval: „Roušky mají svůj význam. Když se podíváte, kdo měl chřipku minulou sezónu, tak v podstatě zjistíte, že chřipka dokázala zmizet díky tomu, že jsme měli roušky.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

21:26

Podnikatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk svým příznivcům na Twitteru nabídl anketu, v níž vyjádřil svůj postoj k otázce anektovaného Krymu Ruskem

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.