Emočně náročné zprávy z Ukrajiny doléhají i na moderátory. Slzy nejsou výjimkou

Posledních 18 dní rezonuje společností jedno téma – válka na Ukrajině. Ke všem z nás se dostávají kruté záběry i děsivé informace nejen z médií. A číst takové zprávy bývá mnohdy velmi emočně náročné i pro moderátory.

Informace o stovkách mrtvých vojáků i civilistů, záběry na rozstřílené budovy nebo na prchající ženy s dětmi. O tom v posledních dnech moderátoři informují diváky a musí přitom zachovat profesionální, kamennou tvář. To je mnohdy před televizní kamerou obzvlášť pro maminky moderátorky emočně náročné.

Například moderátorka Klára Doležalová měla z některých reportáží v očích slzy. „Samozřejmě cítím, že se mi zalejou oči a vím, že mám třeba ještě pár vteřin, než budu na obraze, tak zhluboka dýchám, rozdýchávám to a snažím se usilovně myslet na něco úplně jiného,“ popsala Doležalová.

Podobné pocity zažívá i Terezie Tománková. „Jsou to velmi silné, emotivní věci, ale je to naše práce, jsme tady od toho, abychom diváky informovali, ale pokud se mě ptáte jako člověka, jako ženy, matky, tak všichni to vnímáme špatně. Cítíme pocit bezmoci,“ vysvětlila Tománková.

Ještě intenzivněji prožívá tuto situaci moderátorka Eva Hecko Perkausová. „Mám manžela Ukrajince, takže to vnímám daleko víc, protože vidím i tu druhou stranu, jak on to řeší s rodinou, a mám i známé, kteří tou situací procházejí. Je to opravdu emotivní,“ sdělila Perkausová.

Zvládnuté emoce před kamerou se mnohdy projeví až v soukromí. „Pláčeme doma, pláču u televize, občas jen tak, když to na mě prostě doléhá,“ řekla Tománková s tím, že to mají všichni stejně a své emoce ventiluje hlavně doma. „Řekla jsem doma muži a dceři, až vám to zpravodajství prostě poleze na nervy, tak mě vyhoďte, půjdu si to pouštět do nějaké jiného pokoje,“ sdělila Tománková a dodala, že nechce, aby to na její nejbližší takto doléhalo.

„Možná by o tom mohl mluvit i můj muž, který, když přijdu domů, tak to musí poslouchat, a vidí, v jakém jsem stavu. Jsou dny, kdy si musíme otevřít i lahev vína, protože člověk musí vypustit ten ventil,“ uvedla Doležalová.

Perkausová má ale stále pozitivní myšlenky. „Věřím, že se stane to, co se má stát, a přijde doba, kdy budeme moct divákům nabízet pozitivní informace,“ řekla Perkausová. Všichni ale můžeme pomáhat a to se daří i televizi CNN Prima NEWS. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se povedlo vybrat už přes 30 milionů korun. A sbírka stále běží na www.pomocdetemukrajiny.cz

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:42

Německý Spiegel podle Reuters informoval, že členské státy EU souhlasily s poskytnutím výcviku 15 tisícům ukrajinských vojáků

20:30

V německé Geře demonstrovalo proti vládě a válce na Ukrajině až 10 tisíc lidí

19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.